Wrocławskie Targi Dobrych Książek przechodzą zmiany. Najlepiej wydane książki z nagrodą finansową

8 maja 2019


Organizatorzy Wrocławskich Targów Dobrych Książek ogłosili, że grudniowa edycja wydarzenia zostanie rozszerzona o dedykowane młodszym czytelnikom targi Dobre Strony, które dotychczas odbywały się wiosną. Od tego też roku obydwa wyróżnienia edytorskie – Dobre Strony i Pióro Fredry – będą miały wartość finansową dla wydawców.

Włączenie Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony do grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek pociąga za sobą kilka istotnych zmian. Najważniejsza dotyczy faktu, że podczas zimowych targów zostaną wręczone we Wrocławiu dwie nagrody dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry i Nagroda Edytorska Dobre Strony. Dzięki temu pod koniec roku poznamy najlepiej wydaną i najpiękniejszą książkę dla dorosłych (Pióro Fredry) oraz dla dzieci (Dobre Strony).

Do tej pory Pióro Fredry, które ma już dwudziestoośmioletnią tradycję, nie miało wymiaru finansowego. Z kolei wydawca będący laureatem Dobrych Stron otrzymywał natomiast nagrodę pieniężną, którą musiał przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Ta zasada okazała się świetnym posunięciem, gdyż książki, które pojawiły się na rynku dzięki wsparciu Dobrych Stron są wydane na najwyższym poziomie, cieszą czytelników oraz świetnie reprezentują polskie wydawnictwa na targach książek w kraju i za granicą. W ten sposób Wrocław dodaje swoją kolejną, znaczącą cegiełkę do rozwoju literatury oraz promocji czytelnictwa.

Od 2019 roku formuła Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry będzie analogiczna do Nagrody Edytorskiej Dobre Strony. Laureaci obu z nich otrzymają po 20 tysięcy złotych, które będą zobligowani przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Zwycięzców poznamy podczas 28. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które odbędą się w tym roku w dniach od 5 do 8 grudnia w Hali Stulecia we Wrocławiu. W przypadku obu nagród zostanie także jeszcze mocniej podkreślony aspekt edytorski i to nim przede wszystkim będzie kierować się podczas wyboru laureatów nowe jury nagród, w którym zasiądą znakomici specjaliści.

Podobnie jak w poprzednich latach jury do każdej z nagród najpierw nominuje po pięć książek. Tytuły tych publikacji zostaną ogłoszone w połowie listopada, a ostateczny werdykt i laureatów poznamy podczas uroczystej gali 5 grudnia.

Włączenie Targów dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony do Wrocławskich Targów Dobrych Książek przyniesie także rozbudowę programu spotkań literackich i warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Grudniowe targi przyjmą więc jeszcze wyraźniej formułę festiwalu literatury, swoistego podsumowania literackiego roku w Polsce z bogatym programem spotkań dla czytelników w każdym wieku. Po raz trzeci w kuluarach Hali Stulecia odbędzie się także impreza towarzysząca – Targi Wszystkiego Dobrego, na której zaprezentują się m.in. twórcy polskiego designu, artyści i projektanci.

Obecnie trwa nabór wystawców na 28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody Edytorskich Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 października. Regulaminy i szczegóły znajdują się na stronie internetowej organizatora: www.domliteratury.wroc.pl.

[am]
fot. Andrzej Solnica

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy