Woźny wyniósł z uczelnianej biblioteki książki o wartości 115 tysięcy dolarów

7 marca 2014

biblioteka i woźny
53-letni Joseph Heath zatrudniony na stanowisku woźnego w Becker College (USA) ukradł z uczelnianej biblioteki około 100 rzadkich książek o wartości ponad 115 tysięcy dolarów.

Pośród woluminów, które woźny wyniósł z biblioteki, znalazły się m.in. pierwsze wydanie „Chaty Wuja Toma” z 1851 roku, egzemplarz książki podpisany przez Abahama Lincolna oraz wiele innych zabytkowych tomów wchodzących w skład kolekcji wielebnego Samuela Maya, XIX-wiecznego abolicjonisty, którego dom jest częścią campusu.

Kradzież odkryto, gdy woźny próbował sprzedać część książek Towarzystwu Historycznemu w Leicester. Jeden z członków rady rozpoznał, że tomy pochodzą z kolekcji Maya i skontaktował się z uczelnią, aby dowiedzieć się, dlaczego nie znajdują się już w zbiorach. To zaowocowało dochodzeniem, które doprowadziło policję do złodzieja.

W mieszkaniu woźnego znaleziono niektóre z zaginionych książek. Niestety, wiele cennych okazów mężczyzna zdążył już sprzedać handlarzom i prywatnym kolekcjonerom. Wystawiał również książki w serwisie ogłoszeniowym Craigslist. Niektórzy z nabywców, dowiedziawszy się, skąd pochodziły książki, zwrócili je uczelni. Nadal brakuje jednak około 50 pozycji.

Podczas przesłuchania przed policją woźny tłumaczył się, że książki zaoferował mu bibliotekarz, mówiąc: „możesz sobie brać, co chcesz”. Zaś brakujące tomy zostały jego zdaniem najprawdopodobniej wyrzucone przez pracowników biblioteki. Władze jednak nie uwierzyły tym zapewnieniom. Podczas rozprawy sądowej, która odbyła się w poniedziałek, woźny został zobowiązany do zapłacenia uczelni w ramach rekompensaty kwoty 3 tysięcy dolarów oraz otrzymał wyrok trzech lat w zawieszeniu.

Na zdjęciu załączonym do newsa wnętrze biblioteki w Becker College.

fot. Becker College

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy