banner ad

Wolimy czytać książki autorów tej samej płci co my

25 listopada 2014

autorzy-tej-samej-plci
Goodreads, największy na świecie portal społecznościowy skupiający miłośników książek, opublikował wyniki badania, z którego dowiadujemy się, że przeważającą większość lektur, jakie wybieramy, napisali autorzy tej samej płci co my.

Portal poddał analizie preferencje czytelnicze 40 tysięcy najaktywniejszych czytelników zarejestrowanych na Goodreads: 20 tysięcy mężczyzn i tyle samo kobiet. Jak się okazuje, zarówno u jednych, jak i u drugich zaledwie 5 na 50 najczęściej czytanych książek napisali autorzy innej płci. Przy czym w przypadku kobiet jednym z tych pięciu autorów był Robert Galbraith, a jest to pseudonim, pod którym kryje się autorka J. K. Rowling.

Analiza pokazała również, że w pierwszym roku publikacji książki 80 procent odbiorców literatury pisanej przez kobiety stanowią czytelniczki, w przypadku książek pisanych przez mężczyzn odsetek czytelników tej samej płci wynosi 50 procent. Chociaż czytelniczki wydają się bardziej otwarte na czytanie literatury męskiej niż odwrotnie, to jednak lepiej oceniają książki pisane przez autorki (pisarkom wystawiały średnią ocenę 4 na 5, mężczyznom ? 3,8 na 5). Zaś czytelnicy wyżej oceniali książki autorek (3,9 na 5) niż autorów (3,8 na 5).

Elizabeth Khuri Chandler, redaktor naczelna i współzałożycielka Goodreads, powiedziała, że podczas dyskusji, jaka wyłoniła się na portalu po opublikowaniu wyników badania, większość ludzi twierdziła, że nie zwraca uwagi na płeć przy doborze lektury, lecz na tematykę książki. Kiedy jednak przeglądali listę przeczytanych tytułów, statystyki okazywały się jednoznaczne ? wybierali zwykle autorów tej samej płci co oni sami.

[am]
źródło: The Guardian, Goodreads
fot. Amanda Tipton

Tematy: ,

Kategoria: newsy