Wokulski wydał na Łęcką krocie! Obliczono, jaką część majątku stracił na swą miłość bohater „Lalki” Prusa

3 grudnia 2021

Z miłości można nie tylko stracić głowę, ale też sporo pieniędzy. Przekonał się o tym Stanisław Wokulski, bohater „Lalki” Bolesława Prusa, ślepo zakochany w Izabeli Łęckiej. Wiadomo było, że dla obiektu swoich westchnień bohater był w stanie poświęcić wiele. Ale ile dokładnie? Jak właśnie wyliczono, prawie jedną czwartą swojego majątku, co odpowiadałoby dzisiaj kwocie ponad 7 milionów złotych.

Szczegółowych wyliczeń dokonał profil na Facebooku „Obliczenia i analizy w rapie”. Choć prowadzący go Jan Puchowski i Jakub Freda skupiają się głównie na próbie matematycznego wyjaśnienia wszelkich metafor i porównań występujących w tekstach piosenek rapowych, czasami publikują również ciekawostki wychodzące poza obszar muzyczny. Ostatnio postanowili wyliczyć, ile Stanisław Wokulski wydał na Izabelę Łęcką.

Jak wyjaśniają, w wydatki wliczyli zarówno bezpośrednie prezenty, jak też koszty poniesione pośrednio na rzecz miłości do Izabeli. W zestawieniu ujęli zakup kamienicy (90 tysięcy rubli) i klaczy Sułtanki (800 rubli), wykup srebrnej zastawy (5 tysięcy rubli), a także ofiarę na „ochronkę” (1000 rubli) i wypłacenie astronomicznej nagrody dla dżokeja (600 rubli).

Są jednak również wydatki, których dokładnie nie podano. W tym przypadku postarali się oszacować koszty na podstawie cen wymienionych w „Lalce”. Szacunkowo wyszło im więc, że Wokulski wydał też: na kwiaty i wieńce – około 120 rubli, obligacje i weksle – około 1000 rubli, powóz – około 8 tysięcy rubli, album Warszawy oraz inne małe prezenty – około 150 rubli, napiwki (wynoszące średnio od 2 do 5 rubli) – około 30 rubli.

Łącznie daje to kwotę 106 700 rubli. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie przeznaczył na lekcje angielskiego (Stawska za godzinę zarabiała 40 ówczesnych groszy, co równało się 20 kopiejkom). Nieznana jest też kwota, którą wydał na wynajem klakierów na koncert Rossiego, opłacanie lichwiarzy i specjalne przegrywanie w karty.

Oszacowano więc, że łączna kwota wyniosła 107 500 rubli, nie licząc sporych kosztów podróży do Paryża. Biorąc pod uwagę, że Wokulski posiadał wówczas majątek wielkości około 450 tysięcy rubli, łatwo można obliczyć, że przeznaczył na Łęcką prawie jedną czwartą swojego dobytku. „Odpowiada to w przybliżeniu wartości 72 przeciętnych rocznych pensji Polaka w końcówce XIX wieku” – informuje ekipa „Obliczeń i analiz w rapie”.

Dzięki tekstom ekonomistów historycznych wiemy, że ówczesny rubel w przeliczeniu na dzisiejsze to mniej więcej 67 złotych, a 1 kopiejka – 4,69 złotego. Jego wydatki stanowią więc równowartość obecnych 7 202 500 złotych.

Na zdjęciu: Jerzy Kamas jako Stanisław Wokulski w serialu telewizyjnym „Lalka” w reżyserii Ryszarda Bera.

Ile Wokulski wydał na Łęcką? – analiza

Historia Stasia Wokulskiego oraz Izabeli Łęckiej obfitowała we wiele wzlotów…

Opublikowany przez Obliczenia i analizy w rapie Niedziela, 28 listopada 2021

[am]
fot. Telewizja Polska

Tematy: , ,

Kategoria: newsy