banner ad

Włoska emerytka przeczytała w pół roku 241 książek

9 lipca 2015

wloszka-rekordzistka-czyta
Maria Rosa Delpero, emerytka z miejscowości Mortara we Włoszech, została uznaną rekordzistką w czytaniu książek. Jak wynika z danych bibliotecznych, w nieco ponad sześć miesięcy wypożyczyła i przeczytała 241 książek.

Jak donosi włoski dziennik „La Stampa”, Maria zaczęła tak namiętnie czytać powieści i opowiadania, szczególnie kryminalne, kilka lat temu, po śmierci męża. Nie przepadała za telewizją, a że cierpi na bezsenność, to nagle okazało się, że ma dużo czasu na lekturę.

Włoszka czyta więcej niż jedną książkę dziennie. Choć w swojej rodzinie jest w tej pasji osamotniona, ani myśli rezygnować z przyjemności czytania, ponieważ lektura pozwala jej zapomnieć o codziennych troskach. A te biorą się między innymi z niskiej, jak na włoskie standardy, emerytury (750 euro miesięcznie), która starcza w zasadzie na dwa tygodnie.

Brak pieniędzy sprawia, że Maria w książki nie zaopatruje się w księgarniach, lecz w miejscowej bibliotece. To dzięki temu udało się wyliczyć, ile tytułów przeczytała. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku także mogła pochwalić się imponującym wynikiem: 153 przeczytanych tytułów. W tym roku wynik będzie jednak nieporównanie lepszy, czego dowodem jest rekord osiągnięty przez Marię w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.

[am]
źródło: La Stampa

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy