Włoscy naukowcy chcą wyprodukować wino na podstawie wskazówek Wergiliusza

23 sierpnia 2013

wino Wergiliusza
Archeologowie z Uniwersytetu w Katanii na Sycylii, wspierani przez narodowe centrum badawcze, założyli winnicę, korzystając m.in. z metod opisanych w „Georgikach” Wergiliusza. Pierwszy rocznik antycznego wina spodziewają się uzyskać w ciągu najbliższych czterech lat.

Winorośle zasadzone zostały przy pomocy drewnianych rzymskich narzędzi. Zamiast fermentacji w beczkach wina leżakować będą w dużych glinianych donicach – wystarczająco dużych, aby pomieścić człowieka ? zakopanych po szyjkę w ziemi, wyłożonych wewnątrz pszczelim woskiem.

Naukowcy wiernie przestrzegają wskazówek na temat uprawy winorośli zawartych przez Wergiliusza w „Georgikach”, czyli jego poemacie dydaktycznym o rolnictwie, jak również opierają się na podręczniku „De re rustica” Kolumelli, plantatora z pierwszego wieku naszej ery, którego metody produkcji win stosowano jeszcze w epoce renesansu.

Z pierwszych zbiorów winogron naukowcy spodziewają się uzyskać 70 litrów antycznego wina. Czy będzie ono przypominało trunek z czasów Wergiliusza? Trudno ocenić, gdyż pięćdziesiąt odmian winogron, jakie wymienia w swym dziele Kolumella, zdążyło w ciągu dwóch tysięcy lat się zmienić.

Na zdjęciu załączonym do newsa portret Wergiliusza zamieszczony w manuskrypcie „Vergilius Romanus” z V wieku.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy