Władze japońskiego miasteczka urażone opowiadaniem Murakamiego

10 lutego 2014

Murakami kontra miasteczko
Władze niewielkiego Nakatonbetsu w Japonii (na zdjęciu) twierdzą, że najnowsze opowiadanie Harukiego Murakamiego obraża ich miasteczko, dlatego planują zażądać od wydawcy wyjaśnień, dlaczego pozwolił opublikować tekst w takiej formie.

24-stronicowe opowiadanie, które ukazało się w grudniu 2013 roku w czasopiśmie „Bungeishunju”, nosi tytuł nawiązujący do piosenki The Beatles. Bohaterem „Drive My Car ? Onna no Inai Otokotachi” („Poprowadź mój samochód ? Mężczyźni bez kobiet”) jest owdowiały aktor w średnim wieku, który podróżuje samochodem prowadzonym przez młodą kobietę, mieszkankę Nakatonbetsu. Podczas jednej z ich wspólnych rozmów szoferka wyrzuca niedopałek papierosa przez okno. Mężczyzna stwierdza wtedy w myślach, że jest to prawdopodobnie coś, co robią wszyscy w jej miasteczku. I właśnie ta niepozorna uwaga tak oburzyła władze Nakatonbetsu.

Członkowie rady miasteczka twierdzą, że opowiadanie szkaluje ich dobre imię, ponieważ mieszkańcy nigdy nie pozbywają się niedopałków w ten sposób, a to dlatego, iż Nakatonbetsu w 90 procentach otoczone jest górzystymi lasami i w okolicy wdrożono nawet specjalne środki zapobiegawcze przeciwko pożarom. Poza tym jak tylko zaczyna się wiosna, ludność miasteczka z własnej woli organizuje się i bierze udział w akcji zbierania śmieci przy drogach. „Chcemy wiedzieć, dlaczego nazwa prawdziwego miasta musiała zostać wykorzystana w ten sposób” – powiedział agencji AFP Shuichi Takai.

Przedstawiciel gazety na razie nie skomentowała zarzutów, gdyż list od włodarzy miasteczka jeszcze do redakcji nie dotarł. Autor został poinformowany o rozwoju sytuacji.

fot. Hidekazu Tanaka

Tematy: , ,

Kategoria: newsy