banner ad

Władze Egiptu konfiskują i palą książki nawołujące do fundamentalizmu i ekstremizmu

6 lipca 2015

egipt-ksiazki-meczety
Ministerstwo Dziedzictwa Religijnego w Egipcie ogłosiło „czystkę” w bibliotekach miejscowych meczetów. Każda książka nawołująca do fundamentalizmu zostanie skonfiskowana i zniszczona.

Po wielu politycznych przewrotach, zabójstwach i demonstracjach urząd prezydenta w Egipcie objął Abd al-Fattah as-Sisi. „Daily News Egypt” informuje o czystkach w bibliotekach, jakie zarządził nowy prezydent. Chodzi o biblioteki znajdujące się w meczetach i książki będące w opozycji do umiarkowanego islamu. „Każda książka, niezależnie od jej autora czy wydawcy, która jest sprzeczna z naukami islamu, zostanie skonfiskowana” ? mówi Ashraf Fahmy z ministerstwa. „Komisja zbada książki w każdym mieście w celu ich oceny i usunięcia”.

„Daily News Egypt” cytuje podsekretarza w ministerstwie, Gabera Tayee: „Każda książka autorstwa ekstremisty, członka Bractwa Muzułmańskiego lub Al-Gama’a al-Islamiyya będzie usunięta”. Warto przypomnieć, że od 2013 roku Bractwo Muzułmańskie uznawane jest za organizację terrorystyczną. W ciągu dwóch lat aresztowano i uwięziono tysiące jego członków i zajęto jego meczety.

Książki po konfiskacie zostaną spalone.

[aw]
fot. Riccardo Pesce

Tematy: , ,

Kategoria: newsy