Władze brytyjskie próbują uniemożliwić wywóz stołu Charlesa Dickensa poza Wielką Brytanię

11 sierpnia 2018


Michael Ellis, podsekretarz w brytyjskim Ministerstwie Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu, wydał tymczasowy zakaz wywozu z kraju stołu, który należał przed laty do Charlesa Dickensa. Ma to pozwolić na zebranie funduszy umożliwiających odkupienie mebla od zagranicznego nabywcy.

Okrągły, mahoniowy stół został wykonany około 1835 roku. Posiada osiem szuflad na obrotowym blacie i jest pokryty zieloną skórą. Mebel towarzyszył Charlesowi Dickensowi przez większość kariery. Najpierw pisarz miał go w swoim pierwszym londyńskim domu w Devonshire Terrace, następnie w gabinecie na Wellington Street i w końcu w bibliotece w posiadłości Gad’s Hill Place w Higham w hrabstwie Kent, gdzie zmarł w 1870 roku.

Dzięki zachowanej korespondencji wiadomo, że Dickens przechowywał w szufladzie klucze do swojej piwniczki z winem. To zresztą jeden z pierwszych przedmiotów, który formalnie oznaczono tabliczką informującą o tym, że należał do słynnego autora.

Srebrna płytka, przytwierdzona do jednej z szuflad stołu, informująca o właścicielu. Wykonano ją w 1873 roku.

Po śmierci pisarza stół trafił do jego syna, Charlesa Dickensa Juniora, który jeszcze w 1870 roku kupił na aukcji Gad’s Hill Place. Osiem lat później z powodu kłopotów finansowych sprzedał posiadłość młodszemu bratu, odnoszącemu sukcesy adwokatowi sir Henry?emu Fieldingowi Dickensowi. Stół pozostał w rodzinie aż do grudnia 2017 roku, kiedy to został wystawiony na aukcję i sprzedany za 65 tysięcy funtów. Nabywcą najprawdopodobniej jest zagraniczny kolekcjoner, który złożył wniosek o pozwolenie na wywóz mebla z kraju. Komisja Rewizyjna ds. Eksportu Dzieł Sztuki i Obiektów o Kulturowym Znaczeniu uznała jednak, że tak ważny przedmiot, będący przez lata w posiadaniu jednego z największych brytyjskich pisarzy, należy traktować jako skarb narodowy. Z tego też powodu, zgodnie z przepisami o ochronie dzieł sztuki, władze mogą wstrzymać eksport, aby dać czas lokalnym instytucjom na jego odzyskanie.

Ministerstwo Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu wydało więc zakaz obowiązujący do 26 października 2018 roku, ale z możliwością przedłużenia go do 26 stycznia 2019. Instytucje kulturalne i wielbiciele twórczości pisarza mają zatem sporo czasu, aby zebrać potrzebne fundusze. Kwota nie jest zaporowa, dlatego istnieje duża szansa, że stół pozostanie w Wielkiej Brytanii. Kilka lat temu w ten sam sposób udało się udaremnić wywóz pierścionka Jane Austen, który kupiła na aukcji jej wielka miłośniczka, amerykańska piosenkarka Kelly Clarkson.

[aw,am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy