banner ad

Wizerunek Yody na XIV-wiecznym rękopisie?

22 kwietnia 2015

yoda-xiv-wieczny-rekopis-1
Dwójka historyków z Biblioteki Brytyjskiej, Damien Kempf i Maria L. Gilbert, odkryli na jednym z średniowiecznych manuskryptów rysunek postaci przypominającej mistrza Yodę z kultowej sagi filmowej „Gwiezdne wojny”.

„Wizerunek Yody pochodzi z XIV-wiecznego rękopisu znanego jako Dekretały ze Smithfield. Chciałbym powiedzieć, że to naprawdę był Yoda, albo że został narysowany przez średniowiecznego podróżnika w czasie. W rzeczywistości jednak jest to ilustracja do biblijnej historii o Samsonie” – powiedział Julian Harrison, kurator Biblioteki Brytyjskiej odpowiedzialny za średniowieczne manuskrypty, który umieścił wpis o znalezisku na jednym z blogów tej instytucji. Skąd więc tak uderzające podobieństwo do Yody na biblijnej ilustracji? „Artysta najwyraźniej miał bujną wyobraźnię” – wyjaśnił Harrison.

Rękopis, z którego pochodzi rysunek, znany jest także jako „Dekretały Grzegorza IX z objaśnieniem Bernarda z Parmy”. Dokument został sporządzony w południowej Francji między 1300 a 1340 rokiem. Dekretały te są zbiorem listów papieskich, które zwierały decyzje dotyczące praw i doktryn kościelnych. Wprawdzie nic nie wiadomo o tym, żeby George Lucas, tworząc postać Yody, inspirował się manuskryptem, to jednak podobieństwo między obydwiema postaciami jest uderzające, o czym możecie się przekonać poniżej.

yoda-xiv-wieczny-rekopis-2

„Dekretały Grzegorza IX” nie są jedynym średniowiecznym rękopisem zawierającym rysunek Mistrza Yody. Polska Biblioteka Narodowa może pochwalić się„Psałterzem floriańskim” z przełomu XIV i XV wieku, w którym jeden z najpotężniejszych Rycerzy Jedi pojawia się w towarzystwie osobnika łudząco podobnego do Tolkienowskiego Gandalfa.

yoda-xiv-wieczny-rekopis-3

[er]
źródło: NPR
fot. Britsh Library, Polona

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy