Wirtualna rzeczywistość umożliwi wejście w świat z „Ulissesa” Jamesa Joyce’a

20 marca 2017


Studenci amerykańskiego Boston College w ramach zajęć lekcyjnych pracują nad interaktywną grą opartą na „Ulissesie”. Dzięki zastosowaniu techniki wirtualnej rzeczywistości pozwoli ona wejść w świat wykreowany przez Jamesa Joyce?a.

Joseph Nugent, pochodzący z Irlandii profesor języka angielskiego z Boston College i koordynator projektu, powiedział, że celem powstania gry „Joycestick” jest „pokazanie nowej publiczności prac jednego z najbardziej uznanych irlandzkich autorów” oraz „danie możliwości zobaczenia, jak wirtualna rzeczywistość może zostać użyta do uatrakcyjniania literatury”. Dodał, że to pionierskie przedsięwzięcie „jest nowym sposobem doświadczenia mocy powieści”.

„’Joycestick’ pod wieloma względami wypełnia przestrzeń w powieści, ponieważ wiele kluczowych miejsc dla książki zostało utraconych na zawsze, gdy Dublin jako miasto się rozwinął” – powiedziała Enda Duffy, prezes Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, która miała okazję wypróbować wersję prototypową gry. „W ten sposób wirtualna rzeczywistość uzupełnia powieść” – dodała. „’Ulysses’ jest idealną książką do przeniesienia w wirtualną rzeczywistość, ponieważ można powiedzieć, że to Dublin jest jej głównym bohaterem”.

Gra „Joycestick” nie ma polegać na prostym odtworzeniu „Ulissesa”, lecz pomóc odkryć kluczowe miejsca opisane w książce. Użytkownicy nie będą musieli wypełniać zadań lub misji jak w typowych grach komputerowych. Bardziej chodzi o możliwość eksploracji środowiska powieści. Dotknięcie niektórych obiektów pozwoli wysłuchać fragmentów tekstu.

To, co już udało się zrobić twórcom projektu, zostało zaprezentowane w zeszłym miesiącu podczas konferencji naukowej zorganizowanej w Rzymie. W skład zespołu, któremu przewodzi Nugent, wchodzi 22 studentów (m.in. angielskiego, informatyki, filozofii, biznesu, biologii) uczęszczających do Boston College, Uniwersytetu Northeastern i Berklee College of Music. „To ambitne dzieciaki. Chcą udowodnić, że zrobili coś nowatorskiego. Mają umiejętności. Wykonują swoją pracę. Wszystko, co staram się robić, to jedynie kierowanie całością” – mówi profesor, który pięć lat temu z inną grupą studentów opracował już interaktywną aplikację na telefon, pozwalającą zwiedzać Dublin śladami Joyce’a i jego dzieła.

Premiera gry „Joycestick” ma się odbyć w Dublinie w dniu 16 czerwca, czyli w trakcie Bloomsday, dorocznego święta ku czci Jamesa Joyce?a i „Ulissesa”. Poniżej możecie zobaczyć przedsmak tego, co czeka osoby, które założą na oczy gogle do wirtualnej rzeczywistości:

[aw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy