banner ad

Wirtualna biblioteka w moskiewskim metrze

5 listopada 2014

metro-moskwa-ksiazki
Wnętrza moskiewskiego metra uważane są za arcydzieło sztuki współczesnej. A teraz jeszcze będzie można w nich za darmo poczytać klasyczne powieści literatury rosyjskiej.

Jak donosi „The Guardian”, na wirtualną biblioteką będzie się składać ponad sto rosyjskich książek, m.in. powieści Czechowa, Tołstoja, Puszkina. Skanując smatfonem albo tabletem specjalne kody, każdy będzie mógł uzyskać dostęp do wirtualnych półek bibliotecznych, a następnie pobrać wybraną pozycję. Podobny projekt działa już w moskiewskich autobusach, tramwajach i trolejbusach. Przewiduje się, że w metrze będzie mogło skorzystać z niego około dwóch i pół miliona pasażerów rocznie.

Pasażerowie cieszą się z wprowadzenia takiego rozwiązania, choć zwracają uwagę na fakt, że nie każdy lubi klasykę. Jednak są zachęcani do proponowania kolejnych tytułów, może więc wkrótce w wirtualnej bibliotece pojawi się też literatura nierosyjska i współczesna, jak niektórym się marzy.

Wirtualna biblioteka nie jest pierwszym tego typu projektem w moskiewskim metrze. Wcześniej na stacjach metra montowano miniaturowe galerie sztuki, a ostatnio we wszystkich wagonach zainstalowano WiFi.

[aw]
fot. Sergey Rodovnichenko

Tematy: , ,

Kategoria: newsy