Wiosną 2017 ukaże się niepublikowany dotąd zbiór „kontrowersyjnych” opowiadań F. Scotta Fitzgeralda

8 września 2016

Prawdopodobnie ostatnie niepublikowane i ukończone opowiadania autora „Wielkiego Gatsby’ego”, które nie zostały wydane za życia pisarza ze względu na kontrowersyjną, jak na tamte czasy, tematykę, ukażą się wiosną 2017 roku nakładem wydawnictwa Scribner.

Tytułowa historia ze zbioru, „I?d Die for You” (z ang. „Chciałbym umrzeć za ciebie”), pochodzi z 1936 roku, kiedy F. Scott Fitzgerald przebywał w górach w Północnej Karolinie, pijąc całymi dniami, podczas gdy jego żona Zelda leczyła się w pobliskim sanatorium. „Jest biednym, zdesperowanym, nieszczęśliwym człowiekiem pozostającym w Grove Park Inn. Posiada wielki talent, ale roztrwania go w alkoholu i ciągłym zamartwianiu się? Nazywa się, zapomniałem powiedzieć, Scott Fitzgerald, nowojorska gazeta właśnie opublikowała z nim nędzny wywiad ? to był kiepski podstęp i podły? kawałek dziennikarstwa, by pójść do człowieka znajdującego się w takim stanie, zyskać jego zaufanie, a następnie go zdradzić. Ja sam nacierpiałem się z rąk tych szczurów i wiem, co potrafią” ? pisał o tamtym okresie w życiu pisarza Thomas Wolfe w liście do swego brata.

W zapowiadanym na wiosnę 2017 zbiorze znajdą się opowiadania pisane od połowy do końca lat 30. Tematyka i style tych tekstów były na tyle inne od poprzednich dokonań autora, że redaktorzy nie chcieli ich kupować, a ci, którzy nawet zaakceptowali te utwory, i tak nigdy nie puścili ich do druku. „Fitzgerald, pisząc o kontrowersyjnych tematach, przedstawiał młodych mężczyzn i kobiety w taki sposób, w jaki młodzi mężczyźni i kobiety w tych czasach naprawdę się zachowywali, bez cenzury” ? zapowiada wydawnictwo Scribner. Dlaczego autor nie wprowadził zmian w opowiadaniach, aby można było je opublikować za jego życia? „Fitzgerald wolał swoich tekstów nie wydawać, nawet w czasach, gdy bardzo potrzebował pieniędzy i uwagi, niż zmieniać je i pozwalać na ich ugrzecznienie przez ówczesnych redaktorów” ? dodaje wydawca.

Choć od śmierci Fitzgeralda minęło 76 lat, wciąż na światło dzienne wychodzą jego nieznane utwory. Warto przypomnieć, że jeszcze rok temu informowaliśmy o ukazaniu się niepublikowanego opowiadania. Tym razem gratka będzie dużo większa. Zgodnie z zapowiedziami, nowa książka ma liczyć 320 stron.

[aw]
źródło: The Guardian

Tematy: , ,

Kategoria: newsy