Więzień wywalczył sobie prawo do czytania paranormalnych erotyków

13 czerwca 2013

więżniowie Pelican Bay
Sąd w San Francisco wydał orzeczenie: po dwóch latach odwołań Andres Martinez przetrzymywany w więzieniu stanowym Pelican Bay otrzyma z powrotem dostęp do powieści erotycznej o wilkołakach, którą zabrali mu strażnicy.

Jak donosi „Los Angeles Times”, spór pomiędzy więźniem a strażnikami zaczął się, kiedy Martinez, członek gangu więziennego znanego jako Mafia Meksykańska, odsiadujący wyrok za próbę morderstwa, zamówił kopię powieści Mathildy Madden pt. „The Silver Crown” (z ang. „Srebrna Korona”). Jest to pełna erotycznych opisów opowieść o łowczyni i zabójczyni wilkołaków, która zakochuje się w jednym ze ściganych. Strażnik przejrzał książkę i natknął się w niej na wiele scen seksu, dlatego uznał ją za sprośną. Jako że regulamin więzienny zakazuje podobnych publikacji, gdyż zdaniem władz mogą one zachęcać do przemocy, książka została skonfiskowana.

Martinez odwołał się do instancji wyższej i wreszcie, po dwóch latach, będzie mógł cieszyć się lekturą powieści. Kalifornijski sąd orzekł, że chociaż książka nie dorównuje dziełom Szekspira, to jednak posiada „poważną literacką wartość i jest mało prawdopodobne, żeby zachęcała do przemocy”. Powołano się w tym miejscu na decyzję amerykańskiego Sądu Najwyższego, który już w latach 70., dla ochrony wolności słowa, uznał, że dzieło może zostać określone jako sprośne, wyłącznie jeśli brakuje mu literackiej, politycznej bądź naukowej wartości. Zasady więzienia Pelican Bay naruszają powyższą decyzję, zakazują wszelkich publikacji, w których pojawia się seks.

Tymczasem wśród zalet „Srebrnej korony” sędziowie znaleźli wątki miłosne, wewnętrzne dylematy bohaterów, a także ich późniejszą przemianę. W 30-stronicowej decyzji wyjaśniono: „Seks jest ostry, ale zawsze dochodzi do niego za obopólną zgodą. Kobiety przedstawiane są jako agresywne, zawsze chętne i pozornie nienasycone. Mężczyźni przedstawiani są jako wymagający, zawsze chętni i pozornie niewyczerpani.”

Jak widać, rośnie nam nowa grupa czytelników paranormalnych erotyków i romansów, a wywodzi się ona z Meksykańskiej Maffi.

fot. BearTruck2009

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy