banner ad

Wiersze F. Scotta Fitzgeralda dedykowane małej dziewczynce trafią na aukcję

30 marca 2013


Dwa odręcznie napisane wiersze, których autorem ma być twórca ?Wielkiego Gatsbiego?, zostaną wystawione 2 kwietnia na aukcję. Historia, a być może i zagadka, jaka się za nimi kryje, sama mogłaby posłużyć za osobny utwór.

Oba wiersze Fitzgerald napisał dla Mary MacArthur, córki aktorki Heleny Hayes (laureatka Oscara za tytułową rolę w „Grzechu Madelon Claudet”) i pisarza Charlesa MacArthura.

Mary MacArthur w 1941 roku

Pierwszy to dziecięcy wierszyk napisany, gdy Mary miała zaledwie roczek. „Oh Papo / Mój Papo / Powiedz Papo / Tak / Czy Papa / Twój Papa / To mój Papa? / Nie!” – głoszą pierwsze dwie strofki rymowanki. Wierszyk u dołu podpisany został przez pisarza i opatrzony datą 13 lutego 1931 roku. W tym czasie Fitzgerald kończył pisać powieść „Czuła jest noc”, opiekując się cierpiącą na chorobę psychiczną Zeldą.

Drugi z wierszy powstał w 1937 roku, na trzy lata przed śmiercią pisarza, której przyczyną był atak serca wywołany chorobą alkoholową. Fitzgerald napisał go na odwrocie tej samej kartki. „Cóż mam zrobić z tym workiem rzeczy / Masą składników, garścią ziaren / Najdelikatniejszych dowodów, odcisku żądzy / Doradź mi łaskawie, o psychologu / Czy powinniśmy mieć muzykę – błagamy o pocałunek / Boga na jej czole, malinkę losu / Jak do diabła mamy ją ku temu poprowadzić / – Po prostu nazwijcie ją Mary, co osiem ma lat” – mówi pierwsza zwrotka. Kolejne dwie napisane są w podobnym tonie, a całość kończy wers: „Zróbcie jej kucyki i oddajcie ją mnie”. Obecnie wiersz budzi pewną konsternację, gdyż mała Mary miała wówczas niecałe osiem lat i wydawała się trochę za młoda na strofy, w których padały słowa o „żądzach”, „psychologach” i „pocałunkach”.

Czy znajdujący się u progu kariery 41-letni pisarz chciał zawrzeć w wierszu jakieś seksualne aluzje względem małej Mary? Tego nigdy się nie dowiemy. Adresatka wierszy zmarła dziewięć lat po otrzymaniu od pisarza drugiego z utworów. Podobnie jak jej matka planowała karierę na scenie, kiedy nagle zachorowała śmiertelnie na polio.

Rękopis obu utworów wraz z egzemplarzem powieści ?Czuła jest noc? podpisanej przez Fitzgeralda znajduje się w posiadaniu spadkobierców Mary MacArthur, którzy postanowili sprzedać pamiątki na aukcji. Cena wywoławcza za komplet (wiersze plus książka) wynosić będzie 2,5 tysiąca dolarów.

Poniżej możecie zobaczyć rękopisy obydwu wierszy autorstwa F. Scotta Fitzgeralda;


fot. Nate D. Sanders

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy