banner ad

Wiemy już, o czym będzie nowy kryminał z Herkulesem Poirot

12 maja 2014

nowy-poirot-fabula
Na oficjalnej stronie Agathy Christie ujawniono fabułę pierwszej od blisko czterdziestu lat nowej powieści, w której zagadkę morderstwa będzie rozwiązywał słynny Herkules Poirot. Autorką oficjalnej kontynuacji cyklu stworzonego przez królową brytyjskiego kryminału jest Sophie Hannah.

Książka będzie nosiła tytuł „Monogram murders” (z ang. „Monogramowe morderstwa”), a jej akcję osadzono w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy kariera Poirota jako prywatnego detektywa dopiero nabierała tempa. Spokojna kolacja bohatera w londyńskiej kawiarni zostaje zakłócona, gdy młoda kobieta zwierza się Poirotowi, że ma zostać zamordowana. Kobieta jest przerażona, ale prosi detektywa, aby nie szukał i nie karał zabójcy, gdyż wraz z jej śmiercią sprawiedliwość zostanie wykonana.

Później tej samej nocy Poirot dowiaduje się, że troje gości wytwornego londyńskiego hotelu zostało zamordowanych, a w ustach każdej z tych osób znaleziono spinki od mankietów. Czy morderstwa mają jakiś związek z przerażoną kobietą? Podczas gdy Poirot stara się ułożyć elementy tej dziwnej układanki, morderca przygotowuje kolejną sypialnię w hotelu dla swojej czwartej ofiary.

Zgodnie z zapowiedzą będziemy mieli do czynienia z diabelsko sprytną zagadką, z którą zmierzyć może się tylko słynny detektyw i trochę jego ?małych szarych komórek?. Narratorem kryminału będzie policjant, który zna Poirota i prosi go o udział w sprawie. W powieści zabraknie Arthura Hastingsa, bliskiego przyjaciela i współpracownika detektywa, ale w epizodach pojawi się wiele postaci stworzonych przez Christie.

Chociaż powieść zapowiedziana jest dopiero na wrzesień 2014 roku, już teraz możemy śmiało powiedzieć, że będzie bestsellerem. Prawa do publikacji wykupiły wydawnictwa w 50 krajach. Polski przekład powieści ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Na zdjęciu poniżej autorka nowego kryminału z Herkulesem Poirot i wielka fanka Agathy Christie, Sophie Hannah:

sophie-hannah-poirot

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy