Wiemy już, która autorka otrzymała 100 tysięcy złotych w pierwszym konkursie literackim Biedronki

15 czerwca 2015

piorko-2015_laureatka
Jurorzy wyłonili laureatkę pierwszego etapu konkursu „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Została nią Katarzyna Szestak, która otrzyma nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych. Jej tekst wraz z ilustracjami wybranymi w drugim etapie zostanie wydany w postaci książki dla dzieci pod koniec tego roku.

Pierwszy etap konkursu „Piórko 2015” spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony pisarzy amatorów. Zgłoszonych zostało 4 105 prac. Proces weryfikacji był kilkustopniowy. Najpierw Kapituła Opiniująca, złożona z przedstawicieli wydawnictwa Zielona Sowa, wybrała 100 najbardziej obiecujących tekstów. Następnie spośród nich każdy członek Kapituły Nagrody w Kategorii „Tekst” wskazał maksymalnie 10 najciekawszych prac. Ostateczna decyzja zapadła jednak dopiero podczas finalnych obrad Kapituły Nagrody, które odbyły się 27 maja.

Autorką najlepszej pracy okazała się pochodząca z Żor Katarzyna Szestak. Laureatka ma 35 lat, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Śląskim i przez pięć lat pracowała jako nauczycielka. Jest mamą sześcioletniego Huberta. O konkursie dowiedziała się podczas zakupów w Biedronce. „Zobaczyłam plakat. Bardzo ładny zresztą, kolorowy. Bardzo zachęcający. Spodobało mi się sformułowanie na tym plakacie, które mówiło o tym, że zachęcają do oczarowania dzieci. Nie do pisania, tylko do oczarowania. Ponieważ ja lubię czarować słowem i miałam w swojej szufladzie wiele różnych materiałów, stwierdziłam, że to jest właśnie ten moment, kiedy powinnam napisać coś dla dzieci” – wyznała Katarzyna Szestak w rozmowie z Newseria.pl. „Taka wygrana na pewno dodaje skrzydeł. Do tej pory pisałam głównie do szuflady, mam mnóstwo niedokończonych dzieł, różnych opowiadań, a teraz uwierzyłam, że mogę napisać coś naprawdę dobrego, że mogę innych zaczarować słowem, więc mam zamiar pisać dalej”.

Pracę konkursową zgłosiła na cztery minuty przed zakończeniem pierwszego etapu konkursu. Motywem przewodnim jej opowiadania jest tęsknota za przyjaźnią, miłością oraz towarzystwem bliskich osób. Autorka zwycięskiej pracy w oryginalny sposób ożywia przedmioty, w tym także tytułowy szary domek, nadając im typowo ludzkie cechy.

„Zwycięska praca ma ciekawą konstrukcję, jest bardzo kreatywna w warstwie językowej, a jej forma jest świetnie dopasowana do opowiadanej historii. Tekst mówi o rzeczach ważnych zarówno w świecie dzieci, jak i dorosłych. Wzbogaca wyobraźnię czytelników, a także uczy abstrakcyjnego myślenia. Podkreśla wartość przyjaźni, co stanowi walor wychowawczy. W treści splatają się elementy baśniowe oraz poetyckie. Wartka akcja prowadzi nas do optymistycznego zakończenia. Uniwersalny charakter tekstu umożliwia wszelkie działania aktywizujące. Może być punktem wyjścia do wartościowej rozmowy z dzieckiem” ? uzasadniała decyzję Kapituły Nagrody Agnieszka Karp-Szymańska, jej przewodnicząca.

11 czerwca rozpoczyna się drugi etap konkursu. Do 6 sierpnia organizatorzy czekać będą na zgłoszenia zawierające prace ilustrujące zwycięski tekst literacki. Na drugiego laureata ? debiutującego ilustratora, którego poznamy 2 września, czeka równie atrakcyjna nagroda finansowa w wysokości 100 tysięcy złotych.

Zwycięskie prace ? tekst i jego ilustracje ? zostaną opublikowane w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy w postaci książki dla dzieci, która trafi na półki sklepów Biedronka jeszcze w tym roku.

Konkurs „Piórko 2015” to projekt sieci sklepów Biedronka mający na celu popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych, a także wspieranie debiutujących pisarzy i ilustratorów.

W Kapitule Nagrody w Kategorii „Tekst” obok przedstawiciela Jeronimo Martins Polska zasiedli: Agnieszka Karp-Szymańska ? współtwórca i prezes zarządu Grupy CzasDzieci.pl, popularnego portalu dla rodziców i dzieci, Renata Piątkowska ? autorka książek dla dzieci i młodzieży, Jarosław Gugała ? znany dziennikarz i Rafał Witek ? autor powieści, opowiadań i wierszy dla najmłodszych czytelników.

W Kapitule Nagrody w Kategorii „Ilustracja” zasiądą: Bohdan Butenko ? wybitny ilustrator książek, laureat wielu nagród polskich i zagranicznych, Kawaler Orderu Uśmiechu, Katarzyna Nowowiejska ? absolwentka malarstwa, autorka ilustracji do książek, tworząca aplikacje mobilne i filmy animowane, Aleksandra Krzanowska ? autorka ilustracji do podręczników i wydawnictw edukacyjnych, Elżbieta Śmietanka-Combik ? ilustratorka podręczników szkolnych i książek dla dzieci oraz przedstawiciel Jeronimo Martins Polska.

fot. Jeronimo Martins Polska

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy