Wiemy, dzięki czemu John Grisham pisze przynajmniej jedną książkę rocznie

20 listopada 2013

John Grisham - rutyna
Autor bestsellerowych thrillerów prawniczych i kryminałów, John Grisham, zdradził swój plan pisania, dzięki któremu już od 1991 roku udaje mu się napisać co najmniej jedną, a często nawet dwie książki rocznie.

„Jest w tym dużo dyscypliny. Moim celem każdego roku jest zacząć pisanie 1 stycznia, a skończyć 1 lipca. Mam trzy lub cztery pomysły na moją następną książkę, więc myślę: dodajmy szczegółów i zobaczmy, jaka historia z tego wyjdzie” ? wyznał w wywiadzie dla „LA Times”.

Poczynając od 1 stycznia, Grisham pisze „pięć dni w tygodniu po trzy lub cztery godziny każdego ranka, rzadko sobie odpuszczając”. Pomocny okazuje się szkic, dzięki któremu jeszcze przed rozpoczęciem książki autor wie, jak cała historia się skończy. „Kiedy wiesz tak wiele o swojej fabule, to naprawdę trudno się pogubić” ? zapewnił.

Metoda musi być skuteczna, bo dzięki niej Grisham w ciągu ostatnich 23 lat napisał i opublikował 31 książek. Ostatnia z nich to „Aleja klonowa”, a jej bohaterem jest Jake Brigance, prawnik który w „Czasie zabijania” podjął się obrony czarnoskórego ojca postawionego przed sądem za zabójstwo gwałcicieli swej córki. Teraz Brigance ponownie musi stanąć do walki o sprawiedliwość w rozprawie, która może podzielić miasteczko Clanton. Powieść ukaże się w Polsce w maju 2014 roku nakładem wydawnictwa Albatros.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy