Biblioteki od soboty zamknięte dla czytelników. Nadal działają księgarnie

6 listopada 2020

Od 7 listopada wchodzi w życie rozporządzenie nakazujące zamknięcie dla publiczności instytucji kultury z powodu jesiennej fali wzrostu zakażeń koronawirusem. Jak wpłynie to na działalność bibliotek? Jak długo potrwają obostrzenia i czy można się spodziewać również zamknięcia księgarni?

W środę 4 listopada premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że w związku z dużym wzrostem zachorowań rząd decyduje się na wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Między innymi zamknięte zostają instytucje kultury: muzea, kina, teatry, galerie sztuki. Zamknięcie obowiązuje od 7 do 29 listopada z możliwością przedłużenia. ’

Na stronie Biblioteki Narodowej pojawiła się W czwartek 5 listopada rekomendacja całkowitego zamknięcia bibliotek dla czytelników i takiej organizacji pracy, aby jak najwięcej osób mogło wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Dodatkowo w oświadczeniu przypomniano o funkcjonowaniu poradni, gdzie bibliotekarze mogą uzyskać odpowiedzi na temat działalności podczas pandemii. Część obsługi bibliotek – osoby, które „nie wykonują zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom” – przeszła na pracę zdalną już po rozporządzeniu z 2 listopada. Inne placówki zamykają się teraz.

Jak czytamy na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, wszystkie jej filie przestaną przyjmować czytelników od 7 listopada. To samo tyczy się Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteki Głównej w Warszawie i Biblioteki Kraków. Ta ostatnia zanotowała przeciążenie łączy internetowych w związku z dużą liczbą logowań czytelników próbujących dokonać rezerwacji i wypożyczenia książek. Inne wypożyczalnie również donoszą, że panuje duży ruch – czytelnicy chcieli wykorzystać ostatnie dni przed zamknięciem, by zgromadzić zapasy książek.

Czy to znaczy, że wszystkie biblioteki zamykają się już w sobotę? Niekoniecznie. Pamiętajmy, że jest to jedynie (albo aż) rekomendacja, a nie nakaz. Padają komentarze, że w bibliotekach nigdy nie było tłumów, więc ich funkcjonowanie nie wpłynęłoby znacząco na sytuację epidemiczną. „Jest wiele głosów, że wypożyczalnie chciałyby pozostać otwarte, ponieważ są już wypracowane bezpieczne procedury. Po rozmowach z pracownikami bibliotek wiem, że po pierwszym lockdownie odbudowanie liczby czytelników szło bardzo opornie. Czytelnicy odzwyczajają się od regularnego odwiedzania bibliotek oraz znajdują alternatywne źródła książek”pisze na Twitterze Ana Matusevic, specjalistka ds. organizacji projektów literackich w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Dyrekcja Biblioteki Miejskiej w Cieszynie najwyraźniej myśli podobnie. Postanowiono co prawda wstrzymać dostęp do czytelni i odwołać zaplanowane wydarzenia kulturalne, ale wypożyczalnia pozostanie otwarta do momentu ogłoszenia całkowitej kwarantanny narodowej. Z kolei Biblioteka Wiedzy w Gdyni będzie zamknięta, ale nadal oferuje przygotowanie i wysyłanie skanów artykułów z czasopism oraz fragmentów książek zgodnie z ustawą o prawie autorskim.

Rozporządzenie rządu nie oznacza, że zostaniemy całkowicie pozbawieni dostępu do książek. Wciąż funkcjonują księgarnie internetowe i stacjonarne, również te działające w centrach handlowych. Warto też wesprzeć książnice znajdujące się w naszej okolicy. Można to uczynić, biorąc udział w akcji „Książka na telefon”. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie tej inicjatywy.

Jak długo potrwa zamknięcie? Na ten moment musimy się nastawiać, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć i niebawem zostanie wprowadzony pełny lockdown. Według słów premiera, może to nastąpić w chwili, gdy liczba zachorowań przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Wówczas zakaz działalności prawdopodobnie obejmie również księgarnie i ostatnie biblioteki, które nie zamknęły jeszcze drzwi przed czytelnikami.

Z kolei cofnięcie obostrzeń zapowiedziane jest wstępnie na 29 listopada, ale ostateczna decyzja zapadnie dopiero wówczas, gdy średnia liczba zachorowań w całym kraju przez kolejne siedem dni będzie utrzymywać się na poziomie 25-50 osób na 100 tysięcy mieszkańców.

AKTUALIZACJA, 6.11.2020, 20:45: Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r, opublikowanym wieczorem w Dzienniku Ustaw, poz. 1972, biblioteki również zostały objęte zakazem udostępniania zbiorów publiczności. Oznacza to, że te placówki, które chciały kontynuować nadal działalność muszą z tej opcji zrezygnować.

[kch,am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy