Weronika Gogola laureatką Nagrody Conrada za najlepszy polski debiut prozatorski 2017 roku!

29 października 2018


Weronika Gogola, autorka opublikowanej przez wydawnictwo Książkowe Klimaty powieści „Po trochu”, została laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski 2017 roku. Zwycięską książkę wybrali wspólnie z kapitułą internauci, którzy do północy 27 października głosowali na pięć nominowanych debiutów. Statuetkę i czek na 30 tysięcy złotych wręczono podczas gali wieńczącej Festiwal Conrada w Krakowie.

Urodzona w 1988 roku w Nowym Sączu Weronika Gogola wychowywała się w Olszynach, którym to postanowiła poświęcić swój debiut prozatorski. W „Po trochu” opowiada o sobie, o dzieciństwie na wsi, o Mamie, a jeszcze bardziej o Tacie, o wujkach, ciotkach, kuzynach, o pierwszych widzianych pożarach, o stratach, które przygotowują nas na kolejne odejścia, o czarach, o sikaniu na stojąco, o „fuszkach życia”. Debiut jest wyrazem wdzięczności za wszystko, co dała jej Ojcowizna. Obecnie konsekwentnie buduje swoją Córowiznę.

Powieść „Po trochu” została już wcześniej nominowana do Nagrody Literackiej Nike, znalazła się w finale Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia” oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” i zdobyła Nagrodę Literacką ArtRage. Teraz doceniła ją kapituła i internauci po raz pierwszy w historii wspólnie przyznający Nagrodę Conrada.

„Bardzo mnie cieszy nagroda, jestem podekscytowana bo to ważne wyróżnienie dla mnie. Głównym impulsem do napisania książki 'Po trochu’ była śmierć mojego taty, a zarazem próba pogodzenia sobie z nią i wytłumaczenia jego odejścia. To trochę taka autoterapia, która chyba pomogła. Myślę, że nagrody w postaci stypendiów są bardzo ważne dla pisarzy zwłaszcza na początku drogi dlatego, ze początkujący pisarze niestety nie zarabiają na pisaniu zbyt wiele” – mówiła ze sceny Weronika Gogola.

Nagroda Conrada to wyróżnienie, dzięki któremu twórczynie i twórcy po debiucie zyskują wsparcie promocyjne pozwalające im rozwijać karierę literacką. Nagroda jest również sygnałem dla wydawców, których zachęca do podejmowania ryzyka wydawniczego. Oprócz statuetki zwyciężczyni otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, podczas gali kończącej 10. edycję festiwalu. Weronika Gogola jest czwartą laureatką Nagrody Conrada za debiut. Wcześniej statuetki otrzymali już Liliana Hermetz za „Alicyjkę”, Żanna Słoniowska za „Dom z witrażem” i Anna Cieplak za „Ma być czysto”.

„To jest jedna z najbardziej prestiżowych nagród z czego bardzo się cieszymy” – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. „Kraków w ten sposób robi ukłon w stronę ludzi młodych. Pokazuje, że nie jest tylko miastem sławnych starszych pisarzy, ale również młodych twórców, takich jak tegoroczna laureatka”.

W tym roku w składzie kapituły Nagrody Conrada znaleźli się: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, prof. Inga Iwasiów, dr Grzegorz Jankowicz, prof. Krzysztof Koehler, dr Zofia Król, Michał Nogaś oraz dr Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz).

fot. Robert Słuszniak

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy