We francuskim Grenoble stanęły automaty drukujące za darmo krótkie utwory literackie

15 października 2015

automaty-na-opowiadania-1
We francuskim mieście Grenoble wprowadzono ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu osoby oczekujące na coś w miejscach publicznych nie są skazane na „zabijanie czasu” poprzez wpatrywanie się w swoje smartfony. Aby zachęcić ludzi do sięgnięcia po kulturę, postawiono na technologiczną rewolucję: automaty drukujące za darmo krótkie utwory literackie.

„Pomysł zaczerpnęliśmy z automatów sprzedających batony i napoje. Powiedzieliśmy sobie, że możemy zrobić coś podobnego z dobrą jakościowo popularną literaturą, aby wypełnić te krótkie, bezproduktywne chwile oczekiwania” ? mówi Christophe Sibieude, pomysłodawca projektu i współzałożyciel lokalnego start-upu o nazwie Short Edition.

Automaty stoją w miejscach publicznych i na życzenie drukują mieszkańcom na przypominających paragony paskach papieru krótkie opowiadania, komiksy i wiersze. Usługa jest bezpłatna. Każdy chętny, w zależności od tego, ile ma czasu, może wybrać za pomocą przycisków tekst na jedną, trzy lub pięć minut czytania.

automaty-na-opowiadania-2

Pomysł wspierany przez miejscowego burmistrza nie tylko zapewnia wielu mieszkańcom dostęp do literatury w czasie, kiedy nie są zajęci swoimi obowiązkami, ale też przy okazji promuje twórczość mniej znanych, obiecujących autorów, którzy publikują swoje dzieła na portalu Short Edition. Utwory, które trafiają do automatów, wybierane są drogą plebiscytu przez czytelników strony.

Na początek w Grenoble stanie osiem automatów, m.in. w ratuszu, domu kultury, biurze informacji turystycznej i w pobliżu niektórych przystanków. Usługa testowana będzie przez rok. Jeśli odniesie skutek, prawdopodobnie zostanie wprowadzona również w innych miastach.

automaty-na-opowiadania-3

automaty-na-opowiadania-4

automaty-na-opowiadania-5

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy