banner ad

We francuskiej miejscowości Vence powstanie muzeum Witolda Gombrowicza

11 lutego 2017


W Vence koło Nicei, w budynku, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz, powstanie muzeum poświęcone pisarzowi. Władze miejscowości planują oddać obiekt do użytku we wrześniu 2017 roku.

Witold Gombrowicz mieszkał w Villi Alexandrine przez ostatnich pięć lat życia (1964-1969). Budynek ten był jednym z klejnotów architektury z początku XX wieku, ale stopniowo tracił swój blask, stając się z biegiem lat cieniem samego siebie. Przez blisko pół wieku po odejściu jednego z najsłynniejszych najemców w Villi Alexandrine nie podejmowano się żadnych prac renowacyjnych. Kamienica w końcu została zamknięta, jedynie na parterze wciąż funkcjonowało biuro administracyjne. Do budynku nie można było wchodzić, ponieważ istniały obawy, że klatka się zawali.

W końcu władze Vence uznały, że Villa Alexandrine zasługuje na przywrócenie jej dawnej świetności. Po kompleksowym remoncie w budynku ma się mieścić m.in. informacja turystyczna, punkt widokowy, sala konferencyjna oraz przestrzeń wystawiennicza dla lokalnych artystów. Nie zapomniano również o Witoldzie Gombrowiczu. Mieszkanie, które zajmował pisarz, przekształcone zostanie w muzeum jemu poświęcone.

W inicjatywę zaangażowało się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Strona polska odpowiedzialna będzie za współpracę w zakresie konserwacji warstwy malarskiej pomieszczeń muzeum, przygotowania wystawy muzealnej oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. Utworzenie muzeum autora „Ferdydurke” ma rozbudzić głębsze zainteresowanie mieszkańców i turystów, odwiedzających Vence, postacią i twórczością polskiego pisarza. Muzeum stanie się także ważnym miejscem dla polskiej emigracji we Francji.

Prace w Villi Alexandrine trwają już pełną parą. Przewiduje się zakończenie remontu na początek jesieni tego roku. Otwarcie zaplanowano na wrzesień.

Gombrowicz nie jest jedynym znanym twórcą, który mieszkał w Vence. To właśnie w tej miejscowości, położonej w południowo-wschodniej Francji, pomiędzy Niceą a Antibes, zmarł w 1930 roku brytyjski pisarz D.H. Lawrence. Żyli tam i tworzyli również pisarz James Baldwin oraz malarze Marc Chagall i Henri Matisse.

[am]
fot. Google Street View, Franck Follet
źródło: MKiDN, Vence

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy