banner ad

Wdowa po Hunterze S. Thompsonie zwróciła poroże, które jej mąż ukradł z domu Hemingwaya

16 sierpnia 2016

anita-oddaje-skradzione-poroze-1
Anita Thompson, wdowa po autorze „Lęku i odrazy w Las Vegas”, zwróciła prawowitym właścicielom poroże jelenia, które jej mąż ukradł przed 52 laty z domu Ernesta Hemingwaya w Ketchum.

W 1964 roku Hunter S. Thompson pracował jako dziennikarz w gazecie „National Observer” i chciał napisać artykuł o tym, dlaczego nieustraszony Ernest Hemingway w ostatnich latach swego życia przeniósł się do liczącej 700 mieszkańców miejscowości Ketchum w stanie Idaho, gdzie w 1961 roku popełnił samobójstwo. Pojechał więc tam i odwiedził miejsce pobytu pisarza, opisując je jako „wyglądający na komfortowy domek letniskowy z wielką parą rogów jelenia nad drzwiami frontowymi”. Z wizyty tej Hunter powrócił nie tylko z materiałem na artykuł, ale również z pamiątką. Nie pytając nikogo o zdanie, zabrał bowiem ze sobą wspomniane poroże jelenia.

anita-oddaje-skradzione-poroze-2

Ukradzione poroże zawisło w garażu na farmie Huntera w Aspen (Kolorado). Jak opowiada Anita Thompson, z czasem jej mąż zaczął żałować swego postępku. Kiedy zrozumiał, jaka jest jego własna rola w literaturze amerykańskiej, powiesił na drzwiach swego domu kartkę z prośbą, żeby nic od niego nie wynoszono. „To z pewnością odegrało rolę w jego decyzji, aby zwrócić poroże. Nie możesz oczekiwać, żeby ludzie zachowywali się dobrze w twoim własnym domu, jeśli sam posiadasz skradzioną rzecz” ? mówi wdowa po Hunterze w rozmowie z „BroBible”. „Planowaliśmy pojechać do Ketchum i po cichu to zwrócić, nie robiąc z tego wielkiej sensacji. Ale ostatecznie nigdy tego nie zrobiliśmy”.

Teraz, jedenaście lat po tym, gdy Hunter zakończył swój żywot w sposób podobny do tego, jak uczynił to jego wielki kolega po fachu, Anita Thompson zdecydowała się oddać pamiątkę prawowitym właścicielom. Pojechała więc do Ketchum i spotkała się z rodziną Hemingwaya. Jak zareagowali na widok poroża? „Byli bardzo wdzięczni, że mają to z powrotem. Słyszeli plotki (o kradzieży Huntera ? przyp. red.)” – wspomina Anita. Potomkowie Hemingwaya wspólnie uradzili, że poroże zawiśnie w nowojorskim domu wnuka pisarza, Seana.

[aw]
fot. Anita Thompson
źródło: BroBible

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy