banner ad

Wczoraj świętowano 89. rocznicę urodzin Herberta. Zobacz filmową adaptację dwóch wierszy poety

29 października 2013

rocznica Herberta: Hartwig, Karasek, Krynicki, Franaszek
Wczoraj, 28 października, w Bibliotece Narodowej po raz kolejny spotkali się rodzina, przyjaciele oraz miłośnicy twórczości Zbigniewa Herberta. Wspólnie świętowali 89. rocznicę urodzin poety, jednego z największych pisarzy XX wieku. Centralnym punktem spotkania była premiera dwóch filmów, których scenariusze zostały nagrodzone w konkursie „Pan Cogito okiem kamery”. Obie produkcje możecie obejrzeć poniżej.

Wydarzenie, które odbyło się w przeddzień rocznicy urodzin poety, było inicjatywą Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Podczas wieczoru goście wysłuchali wierszy poety w znakomitej i niezwykle bliskiej duchowi oryginału interpretacji Marka Kondrata. Postać poety i przyjaciela przypomnieli zaś Julia Hartwig, Ryszard Krynicki oraz Krzysztof Karasek, którzy czytali również swoje wiersze poświęcone Herbertowi.

Podczas spotkania odbyła się premiera dwóch filmów, nagrodzonych w konkursie „Pan Cogito okiem kamery”, przygotowanym przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Konkurs kierowany był do studentów szkół filmowych, którzy na podstawie wybranych wierszy Herberta przygotowali oryginalne scenariusze filmowe. Otrzymane nagrody (15 000 PLN – nagroda główna i 10 000 PLN – wyróżnienie) laureaci przeznaczyli na realizację swoich pomysłów. Projekcje filmów „Krew” (Główna Nagroda, scenariusz i reżyseria: Daniel Fonseca) oraz „Nici” (Wyróżnienie, scenariusz: Maksymilian Nowicki, reżyseria Marta Grabińska) poprzedzone zostały odczytaniem wierszy „Pan Cogito myśli o krwi” i „Matka”, które były dla nich inspiracją.

„Jestem bardzo wzruszona, że pamięć o Herbercie i jego dorobek artystyczny są nadal żywe. Cieszy mnie, że wielu ludzi ? zwłaszcza młodych ? przyjmuje zaproszenie do podróży po jego twórczości, a trzeba zaznaczyć, że podróż ta nie jest łatwa: wymaga odwagi, zaangażowania i umiejętności odpowiadania sobie i światu na trudne pytania, których Herbert nie bał się publicznie zadawać” ? powiedziała Katarzyna Herbert, wdowa po poecie.

Jurorzy oceniający prace: Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kwiatkowki i Andrzej Franaszek podkreślili, że autorzy filmów potrafili nawiązać pełnoprawny dialog z Herbertem, podobnie jak autor „Pana Cogito” rozmawiał z antycznymi mitami czy tradycją biblijną. Powstały dwie ciekawie poprowadzone historie filmowe, będące odzwierciedleniem zupełnie odmiennych interpretacji i różnej wrażliwości twórców.

Również opiekunowie Laureatów: dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej i prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, Leszek Kopeć oraz reżyser teatralny i wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Bogdan Tosza pozytywnie ocenili kunszt i zaangażowanie swoich podopiecznych, wskazując na dojrzałość warsztatową obydwu filmów. Komentując film Daniela Fonseca, Bogdan Tosza powiedział: Daniel Fonseca znalazł sposób „przekładu” poezji Zbigniewa Herberta na film. To wyjątkowy dowód wrażliwości estetycznej i moralnej. Natomiast Bogusław Kierc stworzył we „Krwi” wspaniałą aktorską kreację.

Poniżej możecie zobaczyć obydwa nagrodzone filmy, które Fundacja im. Zbigniewa Herberta udostępniła w całości na swoim kanale na Youtube.

Film „Nici”:

Film „Krew”:

Na zdjęciu załączonym do newsa Julia Hartwig, Krzysztof Karasek, Ryszard Krynicki, Andrzej Franaszek podczas wczorajszych obchodów 89. rocznicy urodzin Herberta.

fot. Fundacja im. Zbigniewa Herberta

Tematy: , , ,

Kategoria: film, newsy