Wartość Nagrody Nobla została podniesiona o milion koron. Tradycyjna ceremonia w tym roku się nie odbędzie

24 września 2020

Rada Dyrektorów Fundacji Nobla zdecydowała, by od 2020 roku podnieść wartość nagrody o milion koron. Od tej pory laureaci we wszystkich kategoriach będą otrzymywali 10 milionów koron szwedzkich, czyli ok. 4,3 miliona złotych. Jednocześnie zapowiedziano, że z uwagi na pandemię koronawirusa tegoroczne wręczenie Nobli będzie miało inny, zdecydowanie bardziej kameralny charakter.

Tak właściwie wartość nagrody nie została podniesiona, lecz przywrócona do stanu z 2011 roku, gdy wynosiła 10 milionów koron. W 2012 roku postanowiono zmniejszyć ją o 2 miliony z powodu światowego kryzysu gospodarczego, który skutkował tym, że kapitał inwestycyjny fundacji ulokowany w bankach przestał przynosić dochody w postaci procentów. Przez te osiem lat wielkość kapitału wzrosła z nieco poniżej 3 miliardów do 4,6 miliarda koron szwedzkich. Dobre wyniki rynkowe i odpowiednie zarządzanie posiadanymi aktywami sprawiły, że zwrot z kapitału kształtował się w tym okresie na poziomie 9 procent rocznie.

W związku z tym w 2017 roku nagroda wzrosła do 9 milionów koron, a trzy lata później podnoszona jest do 10 milionów. „Ponieważ finanse Fundacji Nobla są obecnie znacznie stabilniejsze niż wcześniej, możliwe jest zwiększenie kwoty nagrody. Ambicją Fundacji jest zapewnienie, by w przyszłości wielkość Nagrody Nobla odzwierciedlała tendencję realnych dochodów w społeczeństwie” – powiedział Lars Heikensten, dyrektor wykonawczy Fundacji Nobla.

Lars Heikensten (fot. Dan Lepp / © Nobel Media AB).

Laureaci Nagrody Nobla 2020 będą ogłaszani podczas Tygodnia Noblowskiego trwającego od 5 do 12 października, natomiast same nagrody zostaną wręczone w grudniu, podczas drugiego Tygodnia Noblowskiego, w zupełnie innych okolicznościach. „Ze względu na trwającą pandemię Tydzień Noblowski nie będzie taki jak zwykle. To bardzo wyjątkowy rok – kiedy każdy musi się poświęcić i dostosować do zupełnie nowych okoliczności – ale będziemy na różne sposoby oddawać hołd laureatom i ich dokonaniom” – zapowiedział Heikensten.

Grudniowy bankiet noblowski, wyprawiany w sztokholmskim ratuszu, tym razem nie odbędzie się. Wszyscy tegoroczni laureaci zostaną zaproszeni na przyszłoroczną uroczystość. Fundacja pracuje nad znalezieniem najlepszego rozwiązania do przeprowadzenia wykładów noblowskich, które laureaci zgodnie z tradycją przygotowują.

Również ceremonia wręczania medali zostanie zorganizowana wirtualnie. Będzie w niej uczestniczyć niewielka grupa osób, a prowadzący połączą się z laureatami elektronicznie. Same medale i dyplomy mają być przekazywane laureatom w bezpieczny sposób w ich ojczystych krajach, najprawdopodobniej za pośrednictwem ambasad lub uczelni.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy