Warszawska księgarnia Tarabuk kończy działalność. „Miasto i dzielnica umyły ręce”

25 marca 2022

Działająca od siedemnastu lat księgarnia Tarabuk, która w 2021 roku otrzymała wyróżnienie na ulubioną księgarnię Warszawy, zamknęła swoją działalność. Tym samym zniknął jeden z ważnych punktów na czytelniczej mapie stolicy.

Założony przez rodzinę Bułatów Tarabuk, jak wiele kameralnych księgarń, od początku przeżywał problemy. Miejsce prowadzone z pasją, gdzie nie stawia się na bestsellery, nie odnosi zazwyczaj sukcesu finansowego, ale przyciąga wierne grono czytelników, którzy szukają ambitnej literatury. I tak było też z warszawskim Tarabukiem. Jednak kłopoty z właścicielami nieruchomości, u których najmowała lokal, spowodowały, że księgarnia dwukrotnie musiała zmieniać lokalizację. W 2022 roku Tarabuk po raz kolejny stanął przed koniecznością wyprowadzki.

Jak poinformowała księgarnia, burmistrz dzielnicy Śródmieście w Warszawie rozpisał przetarg na wynajęcie lokalu, którego cześć zajmował Tarabuk. Nie wziął jednak pod uwagę tego, że wolna jest tylko przestrzeń po kawiarni Nowy Świat, bo resztę zajmuje właśnie Tarabuk, podnajmujący pomieszczenia od prowadzącego kawiarnię stowarzyszenia. Rodzina Bułatów wystosowała apel do władz dzielnicy, prosząc o wyłączenie księgarni z ogłoszonego przetargu albo wpisanie do warunków przetargu zagwarantowania jej dalszej obecności w tym miejscu.

„Księgarnia Tarabuk jest jedną z wizytówek nie tylko Warszawy, ale i Śródmieścia. Jest sprawą kluczową dla tej rangi instytucji kultury posiadanie stałego adresu” – przekonywano. Pod apelem podpisało się ponad 1100 osób. Starania nie przyniosły jednak oczekiwanego rezultatu.

Przetarg odbył się na ustalonych wcześniej zasadach. Właściciele Tarabuka liczyli, że może uda im się porozumieć z nowym najemcą. Spośród 30 nadesłanych ofert miasto wybrało na nowego najemcę Fundację „Terytoria Książki”, która powiązana jest z wydawnictwem słowo/obraz terytoria. Instytucja ta nie zamierza kontynuować współpracy z Tarabukiem.

„Miasto i dzielnica umyły ręce. Zwycięzca konkursu na nowego najemcę nie jest zainteresowany pozostaniem Tarabuka. To jest już koniec. Bardzo dziękujemy Wam za słowa wsparcia i uznania dla księgarni prowadzonej inaczej” – napisał zespół księgarni na Facebooku, dołączając symboliczny filmik, na którym gaszą światło w swoim lokalu.

[am]
fot. Księgarnia Tarabuk

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy