„War Bears” ? Margaret Atwood zapowiada nowy komiks!

28 marca 2018


Margaret Atwood spodobało się tworzenie komiksów. Po dobrze przyjętym „Angel Catbird” pisarka znana m.in. z takich dzieł, jak „Opowieść podręcznej”, „Grace i Grace” czy trylogia „MaddAddam”, stworzyła scenariusz do kolejnej opowieści graficznej, zatytułowanej „War Bears”.

Podczas gdy „Angel Catbird” nawiązywał do tradycji superbohaterskich, najnowszy komiks będzie historią obyczajową opowiadającą o początkach komiksu w Toronto. Głównym bohaterem „War Bears” ma być fikcyjny twórca komiksów, Al Zurakowski, który marzy o karierze rysownika. Podczas II wojny światowej tworzy on postać Oursonette, superbohaterki walczącej dzielnie z nazistami. Niestety, nasilający się konflikt światowy ogromnie obciąża Ala osobiście i zawodowo. A rosnąca po wojnie popularność amerykańskich komiksów kładzie kres jego marzeniom.

Za warstwę graficzną komiksu odpowiada nagrodzony Eisnerem rysownik Ken Steacy („Astro Boy”, „Iron Man”, „Tempus Fugitive”). „War Bears” składać się będzie z trzech zeszytów. Pierwszy trafi do sprzedaży 5 września 2018 roku. Wydawcą, podobnie jak w przypadku „Angel Catbird”, jest Dark Horse Comics.

Atwood, która uważana jest za jedną z najważniejszych kanadyjskich pisarek, komiksami pasjonowała się już w dzieciństwie i tak jak wszyscy jej rówieśnicy pochłaniała kolejne zeszyty w sobotnie poranki. „Czytaliśmy i sprzedawaliśmy komiksy, a także sami je tworzyliśmy” ? wspomina. Kiedy kilka lat temu pomagała historyczce i wydawczyni komiksów Hope Nicholson zebrać poprzez Kickstarter fundusze na wydanie starej kanadyjskiej serii wojennej, uznała, że sama powinna spróbować napisać komiks.

Zdaniem Atwood tworzenie scenariuszy komiksowych przypomina pracę nad scenariuszami do seriali lub filmów. „Też mamy sceny, z wyjątkiem tego, że nazywamy je panelami. Trzeba być świadomym układu strony, podobnie jak w przypadku skryptu filmowego lub telewizyjnego wiemy, jak synchronizować różne sceny i jak długo powinny trwać. Tworzenie sceny wygląda tak samo: Co oni mówią? Jaki ma być kąt kamery? Jakie wyrażają emocje? Jaka jest sceneria? Wymieniamy też całe istotne wyposażenie. Zasadniczo polega to na tym, że mówisz ludziom, którzy wykonają wizualizacje, jak to powinno wyglądać” ? komentuje pisarka.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę pierwszego zeszytu „War Bears” Margaret Atwood i Kena Steacy’ego. Miejmy nadzieję, że doczekamy się także polskiej premiery komiksu.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy