W Wiśle odsłonięto tablicę poświęconą Jerzemu Pilchowi

11 sierpnia 2022

W Wiśle naprzeciwko rodzinnego domu Jerzego Pilcha, w którym mieszkali jego ukochani dziadkowie Czyżowie, odsłonięto tablicę poświęconą pisarzowi. Uroczystość odbyła się w środę, 10 sierpnia, w 70. rocznicę urodzin autora „Pod mocnym aniołem” i „Spisu cudzołożnic”.

Jak wiedzą czytelnicy książek Jerzego Pilcha, pisarz od dziecka związany był z Wisłą. Tam przyszedł na świat w 1952 roku i mieszkał przez pierwszych 10 lat życia. Tam też później regularnie wracał, najpierw do dziadków, a później do matki, Wandy Pilch, która zmarła w 2019 roku. W jej domu na parterze posiadał nawet gabinet do pracy, gdzie mógł skupić się na pisaniu.

„Dzieciństwo spędzone w Wiśle stało się z czasem niewyczerpalnym źródłem prywatnej (i zarazem, jak to nazywa sam pisarz: luterskiej) mitologii, będącej jednym z podstawowych znaków rozpoznawczych niemal całej prozy Pilcha” – pisał Marian Stala we wstępie do wyboru Pilchowych esejów zatytułowanego „Widok z mojego boksu”.

W ostatnim czasie miasto podejmuje różne działania, by upamiętnić swojego najsłynniejszego – obok Adama Małysza – mieszkańca. Od 2021 roku odbywa się Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”. Niedawno władze Wisły nabyły dom Wandy Pilch z zamiarem utworzenia w nim instytucji kulturalnej. Teraz przyszedł czas na tablicę, która stanęła przy ul. 1 Maja 41, naprzeciwko domu, w którym mieszkali dziadkowie Czyżowie, nazywanego kiedyś „Starą rzeźnią”.

Na tablicy, która stała się częścią Szlaku Odkrywców Wisły, zachęcającego turystów do zwiedzania miasta śladem znanych osób związanych z regionem, znalazły się podstawowe informacje biograficzne na temat Jerzego Pilcha.

Odsłonięcia tablicy dokonali Sylwester Foltyn, sekretarz miasta, i Sebastian Chachołek, inicjator Szlaku Odkrywców Wisły, a kameralną uroczystość poprowadziła Ilona Majewska, dyrektorka wiślańskiej biblioteki. Po wydarzeniu rozpoczął się spacer po Wiśle śladami Jerzego Pilcha, który poprowadził Andrzej Drobik, autor książki „Wisła w sensie magicznym. Nieturystyczny przewodnik po Wiśle Jerzego Pilcha”, potem zaś w Parku Kopczyńskiego odbył się koncert.

[am]
fot. UM Kielce

Tematy: , ,

Kategoria: newsy