W Wielkiej Brytanii zorganizowany zostanie pierwszy samochodowy festiwal literacki

27 lipca 2020

We wrześniu w Wielkiej Brytanii odbędzie się pierwszy samochodowy festiwal literacki. Oryginalną formułę wydarzenia wymogła pandemia koronawirusa. Podczas festiwalu publiczność będzie siedziała w swoich pojazdach, słuchała rozmów przez radio i mrugała światłami do pisarzy.

Festiwal Książki Appledore odbywa się w hrabstwie Devon od 2006 roku. W tym roku niepewna sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała, że organizatorzy zaczęli zastanawiać się nad zmianą formuły wydarzenia. Nie chcieli, podobnie jak w przypadku innych festiwali, przenosić spotkań z pisarzami do sieci. Wpadli więc na inny, bardzo oryginalny pomysł: by publiczność mogła uczestniczyć w imprezie na takiej samej zasadzie, jak widzowie w kinie samochodowym.

Pisarze i prowadzący rozmowy zasiądą na scenie, zachowując dystans społeczny, a na terenie przed nimi wystarczy miejsca, aby mogło się ustawić ponad 100 samochodów z uczestnikami festiwalu. Wywiadów będzie można słuchać za pośrednictwem systemu nagłośnienia lub fal radiowych (na określonej częstotliwości). Jedzenie i napoje, po wcześniejszym zamówieniu, zostaną podane bezpośrednio do samochodu. Pomyślano również o 8-metrowym ekranie LED zapewniającym wszystkim dobry widok.

Czytelnicy będą mogli z wyprzedzeniem przesyłać pytania, na które goście festiwalu odpowiedzą podczas spotkań. Osoba, której pytanie padnie na scenie, zostanie poproszona o zamruganie światłami samochodowymi, aby autor wiedział, komu odpowiada. Pomyślano też o mikrofonie ? z pewnej odległości będzie można go udostępniać festiwalowiczom pragnącym opuścić szybę i wypowiedzieć się na żywo. Na koniec publiczność nie wzniesie oklasków, lecz wyrazi swój aplauz, trąbiąc bądź mrugając światłami. Przy wyjeździe zaś ma być dostępne stoisko z podpisanymi przez autorów książkami.

„Jeśli kiedykolwiek odbywał się samochodowy festiwal książki, to ja jeszcze o nim nie słyszałem. Mam nadzieję, że zorganizujemy festiwal jak żaden inny i pokażemy temu okropnemu koronawirusowi, że nic nie powstrzyma naszych wspaniałych pisarzy” ? mówi jeden z gości i mecenasów festiwalu, prezenter i autor Jeremy Vine.

Pięciodniowy festiwal rozpocznie się 18 września, a pojawią się na nim m.in. Michael Morpurgo i Adele Parks. Organizatorzy zaznaczają, że wydarzenie odbędzie się w tej formule pod warunkiem, że Wielka Brytania nie wprowadzi bardziej rygorystycznych obostrzeń.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy