banner ad

W Wielkiej Brytanii trzeci rok z rzędu rośnie liczba księgarń niezależnych

10 stycznia 2020


Choć sprzedaż detaliczna odnotowała w 2019 roku w Wielkiej Brytanii i Irlandii znaczny spadek, a wiele tysięcy miejsc pracy zamknięto, to jeden sektor ? już trzeci rok z rzędu ? wykazał wzrost. Chodzi o niezależne księgarnie.

Jak informuje Stowarzyszenie Księgarzy, w 2019 roku w Wielkiej Brytanii i Irlandii otwarto ponad dwadzieścia niezależnych księgarń. Dzięki temu liczba członków stowarzyszenia wzrosła do 890 sklepów. Dla porównania w 2018 roku były to 883 niezależne księgarnie, w 2017 roku ? 868, a w 2016 ? 867.

To niewielkie wzrosty, ale godne odnotowania, zważywszy na fakt, że mają miejsce trzeci rok z rzędu i następują po ponad dwudziestu latach spadku. Na dodatek mają miejsce w trudnej sytuacji rynkowej dla detalistów, przy dużej konkurencji z księgarniami i sklepami internetowymi, podwyżkach czynszów oraz niepewnej sytuacji wokół Brexitu.

Wprawdzie nadal daleko jest do poziomu z 1995 roku, gdy na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii funkcjonowało 1894 niezależnych księgarń, to jednak dyrektorka Stowarzyszenia Księgarzy, Meryl Halls, uważa za pocieszające, że wreszcie udało się odwrócić tendencję spadkową. Duża w tym zasługa samych księgarzy, którzy częstokroć z pasją i oddaniem poświęcają się swojemu zawodowi.

Wielu księgarzy szuka nisz na rynku, które można by wypełnić i wyspecjalizować się w sprzedaży tytułów niedostępnych w dużych sieciach. Przykładowo księgarnia Round Table Books, otwarta w czerwcu w Brixton w południowym Londynie, sprzedaje tylko książki z bohaterami będącymi przedstawicielami mniejszości rasowych na Wyspach. Inni organizują w swoich miejscowościach festiwale literackie, a swoje księgarnie traktują nie tylko jako punkty sprzedaży książek, ale również miejsca służące do organizowania wydarzeń i zajęć kulturalnych, od spotkań z autorami po kluby dyskusyjne i warsztaty pisarskie. Jak widać, kreatywność i zaangażowanie przynosi efekty.

[am]
fot. Kenny Luo/Unsplash
źródło: The Guardian

Tematy: , ,

Kategoria: newsy