W Wielkiej Brytanii ebooki wyprzedzą książki drukowane już do 2018 roku?

23 czerwca 2014

ebooki-wyprzedza-ksiazki-drukowane
Z najnowszego raportu PricewaterhouseCoopers (PwC) wynika, że do 2018 roku liczba sprzedanych ebooków w Wielkiej Brytanii wyprzedzi książki drukowane. W tym czasie rynek cyfrowych książek ma wzrosnąć o 250 procent: z 380 milionów funtów do 1 miliarda, podczas gdy przychody ze sprzedaży tradycyjnie drukowanych tytułów spadną do poziomu 912 milionów funtów.

Zdaniem Philipa Stokesa z PricewaterhouseCoopers to tylko kwestia niedługiego czasu, ażeby sprzedaż muzyki, filmów i książek w formie cyfrowej wyprzedziła na niektórych rynkach tradycyjne nośniki. Wielka Brytania jest jednym z najbardziej chłonnych rynków na świecie, jeśli chodzi o ebooki. W 2013 roku cyfrowe książki przyniosły 18 procent wszystkich przychodów na rynku księgarskim, a odsetek ten ma zgodnie z raportem wzrosnąć do 2018 roku aż do 41 procent. Będzie to oznaczać, że liczba sprzedanych ebooków jest większa niż książek fizycznych.

Cytowany przez brytyjski dziennik „The Independent” Tim Waterstone, założyciel sieci księgarni Waterstones, nie zgadza się z przewidywaniami PricewaterhouseCoopers , twierdząc, że większość tego, co możemy przeczytać i usłyszeć na temat rewolucji ebookowej, to „bzdury”. Chociaż książki elektroniczne wypracowały sobie spory udział w rynku, to jednak przykład Ameryki dowodzi, że także w Wielkiej Brytanii nastąpi wyhamowanie wzrostu. Powód tego jest oczywisty: czytelnicy nie mają zamiaru rezygnować z drukowanych książek.

fot. Martouf/Wikimedia Commons

Tematy: , ,

Kategoria: newsy