banner ad

W Wielkiej Brytanii działa pogotowie poetyckie

29 września 2014

pogotowie-poetyckie-1
Od trzech lat ulicami Wielkiej Brytanii jeździ ambulans, w którym pacjentom zamiast leków przypisuje się wiersze. To pierwsze i jedyne na świecie pogotowie poetyckie z prawdziwego zdarzenia.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest poetka i pisarka Deborah Alma. Przyodziana w biały fartuch i stetoskop podróżuje po Wielkiej Brytanii w starej karetce pogotowia z lat 70. w towarzystwie Strofowej Pielęgniarki lub Poemedyka. Najczęściej można ją spotkać na festiwalach literackich i muzycznych, przyjeżdża również do bibliotek, szkół, pubów, na wesela i konferencje, czyli ? jak mówi ? „wszędzie tam, gdzie może być pilnie potrzebna pomoc poetycka”.

Poetka Od Nagłych Wypadków oferuje „pacjentom” w swoim ambulansie 10-minutowe bezpłatne konsultacje. Każe im usiąść wygodnie i zrelaksować się, następnie zadaje kilka pytań, na podstawie których przypisuje każdemu odpowiedni dla niego wiersz. W poczekalni pod markizą urzęduje w tym czasie Strofowa Pielęgniarka, która prowadzi zajęcia animacyjne dla dzieci i dorosłych, podaje potrzebującym poecetamol, pigułki na nieodwzajemnioną miłość i inne literackie medykamenty.

Swoją działalnością Deborah Alma chce w zabawny sposób przekonać ludzi do czytania wierszy. Jednakże z uwagi na terapeutyczny charakter poezji wierzy również, że zalecone przez nią lektury mogą przynieść czytelnikom o wiele więcej korzyści, niż tylko mile spędzony czas.

pogotowie-poetyckie-2

pogotowie-poetyckie-3

pogotowie-poetyckie-4

pogotowie-poetyckie-5

[am]
fot. Emergency Poet

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy