W wieku 95 lat zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska, córka Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów

26 marca 2019


W sobotę 23 marca zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska (na zdj. po lewej), felietonistka, pisarka, wieloletnia redaktorka „Czytelnika”, córka Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, niestrudzona opiekunka dorobku literackiego swoich rodziców. Miała 95 lat.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska urodziła się 22 lutego 1924 roku. Była starszą z dwóch córek Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Od 1928 roku mieszkała z rodzicami i siostrą w Stawisku w Podkowie Leśnej, aczkolwiek w latach 1935?37 pobierała nauki w szkole w Brukseli. Maturę uzyskała w 1942 roku na tajnych kompletach w Warszawie. W 1943 rozpoczęła konspiracyjne studia archeologiczne, które kontynuowała po wojnie. W czasie okupacji włączyła się w działalność ruchu oporu: była współredaktorką młodzieżowego pisma konspiracyjnego „Podkowa News”, współautorką okupacyjnej „Szopki Podkowińskiej”, uczestniczyła w tzw. olimpiadzie w Zarybiu.

Maria Iwaszkiewicz w 1926 roku w obiektywie Stanisława Wilhelma Lilpopa.

Od 1948 do 1952 roku pracowała w Wytwórni Filmów Dokumentalnych jako asystentka montażysty. W 1952 roku podjęła pracę w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” jako redaktorka, potem jako kierowniczka założonej przez siebie legendarnej już kawiarni (1957?65) i ponownie redaktorka (1965?85).

Była trzykrotnie zamężna. W 1944 wyszła za Stanisława Włodka, z którym miała dwoje dzieci: Macieja i Annę. W latach 1952?65 pozostawała w związku małżeńskim z Janem Wołosiukiem, z którym miała syna Jana Jarosława. Od 1965 była związana z Bogdanem Wojdowskim (ślub w 1973), pisarzem, autorem m.in. powieści „Chleb rzucony umarłym”.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska jako pasjonatka i znawczyni sztuki kulinarnej była autorką wielu popularnych publikacji na ten temat. Wydała również wspomnienia. Była autorką książek „Gawędy o jedzeniu” (1967), „Gawędy o przyjęciach” (1975), „Z moim ojcem o jedzeniu” (1980), „Luźne wspomnienia” (1998), „Z pamięci” (2005), „Kuchnia Iwaszkiewiczów. Przepisy i anegdoty” (2018). Do końca pozostawała aktywna literacko, publikując na łamach „Zeszytów Literackich” i przygotowując kolejną książkę wspomnieniową, która niebawem wyjdzie drukiem.

Po śmierci rodziców zaangażowała się w prace na rzecz utworzenia w Stawisku muzeum ich imienia. Brała udział w gromadzeniu i archiwizowaniu zbiorów. Przekazała wiele cennych darów ze swoich zasobów ikonograficznych i z własnego księgozbioru. Opracowywała również twórczość literacką ojca i matki, doprowadzając do publikacji niewydanych za życia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów ich licznych tekstów, w tym dzienników i listów.

Pogrzeb Marii Iwaszkiewicz-Wojdowskiej odbędzie się 30 marca w kościele św. Floriana w Brwinowie o godz. 12:00.

[am]
fot. Marii Iwaszkiewicz-Wojdowskiej i Ryszarda Matuszewskiego: Mariusz Kubik
źródło: Wikipedia, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy