banner ad

W wieku 82 lat zmarł Leonard Cohen

11 listopada 2016

zmarl-leonard-cohen
W poniedziałek 7 listopada zmarł Leonard Cohen, znakomity muzyk i pisarz, autor czternastu albumów studyjnych, licznych zbiorów poezji i dwóch powieści. W chwili śmierci miał 82 lata.

„Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł legendarny poeta, kompozytor i wykonawca Leonard Cohen. Straciliśmy jednego z najbardziej szanowanych i płodnych wizjonerów muzycznych” – komunikat tej treści zamieszczono w nocy z czwartku na piątek na oficjalnym profilu artysty na Facebooku.

Leonard Cohen urodził się w 1934 roku w Montrealu (Kanada) w średniozamożnej rodzinie żydowskiej, której członkowie mogli pochwalić się pewnym dorobkiem literackim. Karierę artystyczną zaczynał jako poeta i prozaik. Przed wydaniem debiutanckiego albumu opublikował kilka tomów wierszy i dwie powieści: „Ulubiona gra” i „Piękni przegrani”. Rozczarowany brakiem sukcesów finansowych zajął się komponowaniem. Kiedy jego pierwszy album, „Songs of Leonard Cohen”, trafił na listy przebojów, kanadyjskie środowisko literackie zaczęło zarzucać mu, że się sprzedał.

W przeciągu 50 lat opublikował czternaście płyt studyjnych, na których znalazły się takie wielkie przeboje, jak „Suzanne”, „So Long, Marianne”, „Famous Blue Raincoat”, „Hallelujah”, „Dance Me To The End Of Love” czy „I’m Your Man”. Wciąż też regularnie pisał poezję. Niektórzy uważali, że to właśnie on ze wszystkich muzyków, a nie Bob Dylan, najbardziej zasłużył na literackiego Nobla.

Przed wydaniem w październiku 2016 roku swego ostatniego albumu, „You Want It Darker”, udzielił wywiadu, w którym opowiedział o podupadającym zdrowiu i śmiertelności. „Jestem gotowy na śmierć” – przyznał. „Mam nadzieję, że to nie będzie zbyt nieprzyjemne”.

Na początku tego roku okazało się, że Cohen wysłał list do swej muzy i wieloletniej przyjaciółki Marianne Ihlen, zaledwie dwa dni przed jej śmiercią. „Cóż Marianne, przyszedł ten czas, kiedy jesteśmy naprawdę starzy, a nasze ciała się rozpadają i myślę, że całkiem niedługo podążę za tobą. Wiem, że jestem tak blisko ciebie, że jeśli tylko wyciągniesz rękę, sądzę, że będziesz mogła mnie dosięgnąć” – napisał.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy