banner ad

W wieku 80 lat zmarła Anne Rice, autorka „Kronik wampirów”

12 grudnia 2021

Anne Rice, autorka cyklu „Kroniki wampirów” zapoczątkowanego powieścią „Wywiad z wampirem”, zmarła w sobotę z powodu powikłań po udarze. Miała 80 lat. Wiadomość za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał syn pisarki, Christopher Rice.

„Jako moja matka udzielała mi bezwarunkowego wsparcia – nauczyła mnie spełniać swoje marzenia, odrzucać konformizm i stawiać wyzwanie ciemnym głosom strachu i zwątpienia w siebie. Jako pisarka nauczyła mnie przełamywać granice gatunków i oddawać się swoim obsesyjnym pasjom. Siedziałem przy szpitalnym łóżku w jej ostatnich godzinach, z podziwem dla jej dokonań i odwagi, pogrążony we wspomnieniach życia, które zabrało nas od pokrytych mgłą wzgórz rejonu zatoki San Francisco, przez magiczne ulice Nowego Orleanu, aż po skrzące się widoki południowej Kalifornii. Kiedy młodsza siostra Anne, Karen, pocałowała ją na pożegnanie, powiedziała: 'Ależ nas wzięłaś na przejażdżkę, siostrzyczko'” – napisał Christopher Rice w poście opublikowanym na fanapage’a swojej matki w mediach społecznościowych.

„Pocieszmy się wspólnie nadzieją, że Anne doświadcza teraz z pierwszej ręki wspaniałych odpowiedzi na wiele doniosłych duchowych i kosmicznych pytań, których poszukiwanie określiło jej życie i karierę” – dodał. Jak poinformował, Anne Rice zostanie pochowana w rodzinnym mauzoleum na cmentarzu Metairie w Nowym Orleanie podczas prywatnej ceremonii. Z kolei w przyszłym roku odbędzie się poświęcona jej uroczystość, która ma być otwarta dla publiczności, i wezmą w niej udział przyjaciele, czytelnicy i fani pisarki.

Urodzona w 1941 roku w Nowym Orleanie Anne Rice zasłynęła na całym świecie jako autorka gotyckich powieści grozy. Jej książki sprzedały się na świecie w nakładzie przekraczającym 150 milionów egzemplarzy. Na początku lat 70., opłakując śmierć na białaczkę swojej 6-letniej córki Michelle, zachęcona pochwałami jednego ze studentów męża, zaczęła przekształcać wcześniej napisane krótkie opowiadanie w pierwszą powieść zatytułowaną „Wywiad z wampirem”. Głównym bohaterem książki był wampir Louis de Pointe du Lac, który opowiadał dziennikarzowi o swojej podróży przez życie i nieśmiertelność. Jego jedyną towarzyszką była Claudia – ukochana kobieta zaklęta w ciele dziecka. To właśnie zmarła Michelle miała posłużyć za inspirację dla dziecięcej wampirzycy.

Początkowo „Wywiad z wampirem” odrzuciło wielu wydawców, a kiedy wreszcie udało się opublikować książkę w 1976 roku, to zaczęła zbierać krytyczne recenzje. Sprawiło to, że autorka na jakiś czas zarzuciła pisanie literatury grozy i skupiła się na powieściach historycznych. Kontynuacja zatytułowana „Wampir Lestat” ukazała się dopiero w 1985 roku. Reakcja zarówno krytyków, jak i czytelników była zdecydowanie bardziej pozytywna, co sprawiło, że powstał cały cykl „Kronik wampirów”. W 1994 roku „Wywiad z wampirem” doczekał się ekranizacji w reżyserii Neila Jordana. Film, w którym wystąpili Tom Cruise, Brad Pitt, Antonio Banderas, Christian Slater i młodziutka Kirsten Dunst w roli Claudii, zdobył dwie nominacje do Oscara i kilka nagród BAFTA.

Śmierć córki to nie była jedyna tragedia w życiu pisarki. W grudniu 1998 roku zapadła w śpiączkę cukrzycową. W grudniu 2002 roku po rocznej walce z guzem mózgu zmarł jej mąż, poeta i malarz Stan Rice. Niedługo potem pisarka postąpiła zgodnie z zaleceniami zmarłego męża – przeszła operację pomostowania żołądka i zrzuciła ponad 45 kilogramów. W 2004 była bliska śmierci z powodu niedrożności jelit, co jest częstym powikłaniem po tego typu zabiegach.

Pod koniec lat 90. Rice wróciła do kościoła rzymskokatolickiego, który opuściła jako 18-latka. Nigdy jednak nie przyjęła w pełni stanowiska kościoła w kwestiach społecznych. Pozostała zwolenniczką równości gejów i lesbijek, a także prawa do aborcji i kontroli urodzeń. W 2010 roku ogłosiła, że rozstaje się ze zorganizowaną religią chrześcijańską, ale jednocześnie nie porzuca wiary w Boga.

[am]
fot. Talk Stoop with Nessa

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy