W wieku 61 lat zmarła hiszpańska pisarka Almudena Grandes

28 listopada 2021

W sobotę w swoim domu w Madrycie po ponadrocznych zmaganiach z nowotworem zmarła hiszpańska pisarka Almudena Grandes. Miała 61 lat. Autorka znana była w Polsce m.in. z powieści „Pacjenci doktora Garcii” i „Pocałunki składane na chlebie”.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez napisał na Twitterze, że literatura hiszpańska straciła „jedną z czołowych pisarek naszych czasów”. „Zaangażowana i odważna, opowiadała naszą najnowszą historię z progresywnego punktu widzenia. Pamięć o tobie, twoja praca zawsze będą z nami, Almudeno Grandes” – dodał szef hiszpańskiego rządu.

Almudena Grandes urodziła się w 1960 roku w Madrycie. Zadebiutowała w 1989 roku powieścią „Lulu”, za którą otrzymała nagrodę La Sonrisa Vertical. Jej powieści i opowiadania stały się jednymi z najbardziej znanych na świecie i najczęściej tłumaczonych dzieł współczesnej literatury hiszpańskiej. Wiele doczekało się filmowych adaptacji.

„Nikt tak umiejętnie, tak trafnie, nie opisywał zmieniającej się Hiszpanii. Almudena została uhonorowana Nagrodą Fundacji Lary, Nagrodą Księgarzy (w Madrycie i Sewilli), Rapallo Carige, Prix Méditerranée. Od początku kariery pisarskiej cieszyła się uznaniem krytyków oraz – co najważniejsze – czytelników” – napisało na swoim profilu Wydawnictwo Sonia Draga.

Prywatnie Almudena Grandes była żoną poety Luisa Garcíi Montery, obecnego dyrektora hiszpańskiego Instytutu Cervantesa. W ubiegłym miesiącu pisarka ujawniła w cyklicznym felietonie publikowanym na łamach dziennika „El Pais”, że we wrześniu 2020 roku zdiagnozowano u niej raka.

Ostatnią jej książką była „Matka Frankensteina” wydana w serii „Epizody niekończącej się wojny”. Była to powieść inspirowana losami dzieciobójczyni Aurory Rodríguez Carballeiry. Polska premiera miała miejsce 24 listopada nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

[am]
fot. RAE/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy