W tym pomieszczeniu nieznane dzieła słynnych pisarzy z Biblioteki Przyszłości będą przechowywane do 2114 roku. W Oslo otwarto Cichy Pokój

14 czerwca 2022

Po ośmiu latach od zainicjowania Biblioteki Przyszłości w Oslo dokonano oficjalnego otwarcia pomieszczenia, w którym przechowywane będą przez blisko sto lat nieznane dzieła cenionych pisarzy biorących udział w projekcie. Silent Room (z ang. Cichy Pokój) w całości wyłożony jest drewnem. Podczas uroczystości swoje manuskrypty złożyli tam m.in. Karl Ove Knausgård, David Mitchell, Sjón i Tsitsi Dangarembga.

Future Library (Biblioteka Przyszłości) to pomysł szkockiej artystki Katie Paterson. W 2014 roku zasadziła ona w lesie Nordmarka w pobliżu Oslo tysiąc drzew. Po stu latach – w 2114 roku – zostaną one przerobione na papier, z którego wydana będzie specjalna antologia zawierająca dzieła znanych i cenionych pisarzy powstałe wyłącznie do tego projektu. Każdy z twórców zobowiązuje się dostarczyć wszystkie istniejące kopie tekstu, nie może także ujawniać nikomu jego treści. Zarząd powierniczy, który sprawuje pieczę nad manuskryptami, również nie może zajrzeć do otrzymanych utworów.

Od początku planowano, że do przechowywania książek posłuży specjalne pomieszczenie, które znajdzie się w nowo powstającym głównym oddziale Biblioteki Publicznej w Oslo. Deichman Bjørvika, bo tak nazywa się oddział, oddano do użytku 18 czerwca 2020 roku. Niestety restrykcje wprowadzone przez rząd Norwegii z powodu pandemii koronawirusa uniemożliwiły przyjazd zagranicznych pisarzy. Z uroczystym otwarciem pokoju dla publiczności postanowiono więc zaczekać. Wydarzenie zorganizowano ostatecznie w niedzielę 12 marca.

Karl Ove Knausgård umieszcza swój manuskrypt w Cichym Pokoju.

Cichy Pokój znajduje się na piątym piętrze Deichman Bjørvika. Pomieszczenie przypomina wnętrze łona, a faktura ścian – słoje drewna. Do zbudowania pokoju wykorzystano sosny z lasu Nordmarka, w którym rośnie Biblioteka Przyszłości. Zgodnie z intencjami biblioteki Cichy Pokój ma być „miejscem do refleksji”. Przy wejściu odwiedzający proszeni są o zdjęcie butów. „Zbudowaliśmy Cichy Pokój z drzew, które zostały ścięte w lesie i które nadal wydzielają swój zapach. Atmosfera jest kluczem do tego projektu. Staraliśmy się stworzyć atmosferę spokoju, miejsce, które pozwala wyobraźni przenieść się do lasu, do drzew, do pisania, odległego czasu, niewidzialnych połączeń, tajemnicy” – mówi Katie Paterson.

Podczas niedzielnej uroczystości w pokoju złożono siedem z ośmiu dzieł napisanych dotychczas do Biblioteki Przyszłości. Na miejscu obecni byli David Mitchell, Karl Ove Knausgård, Sjón i Tsitsi Dangarembga, którzy osobiście umieścili manuskrypty w schowkach. Natomiast za Margaret Atwood, Elif Shafak i Han Kang uczynili to inni. W wydarzeniu miał wziąć udział również Ocean Vuong, ale odwołał przylot, ponieważ zachorował na Covid. Prawdopodobnie przekaże swoje dzieło w przyszłym roku wraz z kolejnym zaproszonym do projektu pisarzem.

Poniżej możecie zobaczyć zapis transmisji z uroczystego przekazania manuskryptów oraz spotkania z dwojgiem autorów biorących udział w projekcie, Karlem Ovem Knausgårdem i Tsitsi Dangarembgą:

[am]
fot. Rosie Godlsmith/Twitter

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy