W szkolnej szafce odnaleziono młodzieńczy wiersz Douglasa Adamsa

10 kwietnia 2014

wiersz-douglas-adams
W jednej z szafek w prywatnej szkole w Brentwood odkryto wiersz napisany przez 17-letniego ucznia, który w przyszłości miał zostać uznanym pisarzem, autorem legendarnej „trylogii w pięciu częściach” zatytułowanej „Autostopem przez Galaktykę”.

Odkrycia dokonała archiwistka Stacey Harmer, przekopując się przez stosy szkolnych dokumentów zgromadzonych w trzech zakurzonych szafkach. W jednej z nich znajdowała się również seria oprawnych tomów, w których zebrano wiersze, jakie pisali uczniowie w ramach inicjacji, jeśli chcieli przynależeć do szkolnego stowarzyszenia literackiego o nazwie Świeczniki. Zauważywszy, że tomy obejmowały wiersze napisane pomiędzy 1950 a 1983 rokiem (czyli obejmowały okres, kiedy do szkoły chodził Adams), archiwistce udało się odnaleźć utwór pisarza.

Świeczniki było stowarzyszeniem młodych pasjonatów literatury, którzy spotykali się, aby czytać wspólnie sztuki. Nowym uczniom pozwalano dołączać do grupy pod warunkiem, że napisali wiersz na temat świecy, który został uznany za wystarczająco dobry przez aktualnych członków stowarzyszenia. Jak można oczekiwać, wiersz Adamsa pomyślnie przeszedł próbę.

Pochodzący z 1970 roku wiersz jest jednym z nielicznych, który zajmuje w tomie ponad jedną stronę. Jest to rodzaj hołdu dla utraconego poematu, napisanego w blasku świecy, która później wywołuje pożar i trawi w płomieniach nowo powstałe dzieło.

Zmarły w 2001 roku w wieku 49 lat Douglas Adams to uwielbiany na całym świecie autorów humorystycznej literatury science fiction. Aby upamiętnić pisarza, jego fani co roku obchodzą Dzień Ręcznika, czyli najbardziej użytecznej rzeczy, jaką każdy międzygalaktyczny autostopowicz powinien nosić przy sobie.

źródło: Brentwood Gazette

Tematy: , ,

Kategoria: newsy