W szkolnej gazecie z 1936 roku odnaleziono dwa wiersze J.R.R. Tolkiena

16 lutego 2016

nieznane-wiersze-tolkiena-1
Dwa wiersze J.R.R. Tolkiena napisane prawdopodobnie w czasach, kiedy autor pracował na Uniwersytecie Oksfordzkim, odnaleziono w szkolnej gazecie z 1936 roku, którą wydawała Szkoła Najświętszej Marii Panny w Abingdon.

Na trop utworów wpadł amerykański tolkienista Wayne G. Hammond, przeglądając notatki twórcy „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”. Wśród nich znalazł sporządzoną przez Tolkiena listę własnych wierszy. Obok dwóch z nich znajdowała się adnotacja, że zostały opublikowane w periodyku, który Tolkien określił jako „The Abingdon Chronicle”. Dalsza analiza pozwoliła badaczowi ustalić, że chodziło o „Annual” („Rocznik”) wydawany przez Szkołę Najświętszej Marii Panny (Our Lady?s School) w Abingdon. W owym czasie placówką tą zarządzało miejscowe zgromadzenie sióstr miłosierdzia.

Hammond skontaktował się z dyrektorem szkoły Stephenem Oliverem i poprosił o przeszukanie archiwów. Początkowo jednak nie udało się zlokalizować gazety. Dopiero podczas przygotowań do imprezy dla byłych uczniów szkoły natrafiono na egzemplarz, w którym zgodnie z oczekiwaniami znajdowały się dwa wiersze podpisane przez profesora J.R.R. Tolkiena. „Jestem wielkim fanem Tolkiena i byłem zaskoczony, odkrywszy związek między pisarzem a naszą szkołą” ? powiedział później dyrektor.

Pierwszy z utworów nosił tytuł „Shadow Man” i opowiada o samotnym mężczyźnie niemającym cienia, który spotyka ubraną na szaro damę gotową dzielić z nim swój cień. To wczesna wersja poematu, który znajdziemy w zbiorze „Przygody Toma Bombadila”. Z kolei „Noel” to wiersz bożonarodzeniowy, który opisuje narodziny Jezusa. Historia koncentruje się na Marii, co mogło mieć związek z patronką szkoły.

Wiersze opublikowane zostały na rok przed wydaniem „Hobbita”, w czasie, kiedy Tolkien pracował na Uniwersytecie Oksfordzkim. Uważa się, że jako gorliwy katolik musiał znać pobliską szkołę prowadzoną przez zakonnice. Utwory Tolkiena mają trafić na wystawę o historii tej placówki z ponad 150-letnią tradycją, którą dyrekcja zamierza przygotować w najbliższym czasie.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę szkolnego „Rocznika”, w którym znalazły się wiersze Tolkiena:

nieznane-wiersze-tolkiena-2

[am]
fot. Our Lady’s School
źródło: Catholic Herald, The Guardian, BBC

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy