W Szanghaju powstała pierwsza czytelnia w całości wydrukowana w 3D

26 stycznia 2021

W parku innowacji Wisdom Bay w Szanghaju (Chiny) pod koniec stycznia otwarta zostanie pierwsza czytelnia, która w całości powstała przy pomocy technologii drukowania przestrzennego.

Z miejsca uprzedzamy, że obiekt nie przypomina w niczym pięknie zaprojektowanych księgarni czy bibliotek, z jakich słyną Chiny. To betonowa konstrukcja z trzech elementów wyglądająca prędzej niczym solidnie wykonana duża lepianka. Wizualnie nie przedstawia się imponująco, ale z punktu widzenia innowacji ma duże znaczenie. Z technologią betonowego druku w 3D wiązane są ogromne nadzieje, ponieważ metoda ta jest znacznie tańsza od tradycyjnego budownictwa.

Jak powiedziała w rozmowie z „Global Times” nadzorująca projekt He Yuting, asystentka naukowa ze Szkoły Architektury Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie, czytelnię wydrukowano w ciągu trzech tygodni. Jako materiał posłużył fibrobeton, który zawiera krótkie włókna zbrojeniowe, dzięki czemu jest odporny na rozciąganie, ściskanie i wstrząsy. Konstrukcja składa się z trzech elementów, podłoga wyposażona jest w system ogrzewania, a w suficie zamontowano świetlik, który chroni przed deszczem i zapewnia światło.

Betonowa czytelnia ma powierzchnię 30 metrów kwadratowych i pomieści się w niej maksymalnie 15 osób. Niski regał może służyć jednocześnie jako miejsce na książki i siedzisko. Aktualnie trwa urządzanie i dekoracja wnętrza. Na koniec obiekt zostanie pomalowany na biało.

Badania nad technologią betonu drukowanego w 3D prowadzą też aktualnie zespoły we Francji, Szwajcarii i Rosji, ale w opinii He Yuting Chiny mogą poszczycić się największymi osiągnięciami w tym zakresie.

Czytelnia znajduje się jakieś sto metrów od betonowego mostu dla pieszych, który również został wydrukowany w 3D. Most ma 26 metrów i jest najdłuższym tego typu obiektem na świecie.

Poniżej możecie zobaczyć, jak przebiegało drukowanie czytelni:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy