banner ad

W stolicy Iranu powstaje największa na świecie księgarnia

16 kwietnia 2016

najwieksza-ksiegarnia-iran-1
Do końca kwietnia tego roku w stolicy Iranu, w Teheranie, zostanie otwarta największa na świecie księgarnia. Będzie ona stanowić najważniejszą część ogromnego kompleksu nazwanego Teherańskim Ogrodem Książki.

Obecnie największą księgarnią jest nowojorska Barnes and Noble, która zajmuje powierzchnię 14 tysięcy metrów kwadratowych. Powstający w Teheranie obiekt pobije ją ponad trzykrotnie. Irańska księgarnia ma mieć bowiem 45 tysięcy metrów kwadratowych. Aktualnie instalowane jest wyposażenie sklepu.

Obiekt będzie najwyraźniej funkcjonował na nieco innej zasadzie niż pozostałe wielkopowierzchniowe księgarnie na świecie. Bardziej ma przypominać stałe targi książki, co przypuszczalnie oznacza, że wydawcy będą sami organizować swoje regały i za nie odpowiadać.

najwieksza-ksiegarnia-iran-2

Księgarnia to tylko część kompleksu, który nazwano Teherańskim Ogrodem Książki. Będzie on miał 110 tysięcy metrów kwadratowych i oprócz sklepu z książkami pomieści również cztery aule, w których pracownicy naukowi poprowadzą zajęcia dla studentów, audytorium dla dzieci, gdzie przedstawiane będą sztuki na podstawie znanych dzieł literackich, parking na 5 tysięcy samochodów, część restauracyjną i plac zabaw dla najmłodszych. Dotychczas inwestycja pochłonęła już blisko 30 milionów euro.

najwieksza-ksiegarnia-iran-3

W całym Iranie funkcjonuje około 3 tysięcy księgarni, z czego 1200 w samym Teheranie. Stolica kraju może poszczycić się 365 bibliotekami publicznymi. W ubiegłym roku 12 tysięcy wydawców opublikowało jakieś 72 tysiące tytułów. Jednak w ostatnim czasie rynek książki przeżywa cięższe chwile za sprawą poważnej recesji i jednocześnie wielkiej inflacji, jakiej nie było w kraju od dziesięcioleci. W ciągu czterech lat ceny książek wzrosły sześciokrotnie, dalej jednak są na niższym poziomie niż w Polsce.

Poniżej możecie zobaczyć wizualizację obiektu, który powstaje w Teheranie:

[am]
fot. Kayson
źródło: Edubaz, Hamshahri Online

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy