W rezydencji Melford Hall odkryto nieznane rysunki Beatrix Potter. Mogły leżeć w książkach nawet sto lat

13 lipca 2016

odnaleziono-rysunki-potter-1
Cztery nieznane dotąd rysunki angielskiej pisarki i ilustratorki znaleziono pomiędzy kartkami książek zgromadzonych w zabytkowej rezydencji Melford Hall w angielskiej miejscowości Suffolk. Odkrycie tym bardziej jest interesujące, że daje możliwość wejrzeć w twórczość autorki dalece odmienną od jej powiastek dla dzieci.

Zabytkowa posiadłość Melford Hall od pokoleń należy do rodziny Parkerów, z którą Beatrix Potter łączyło pokrewieństwo. Stąd też pisarka często bywała tam w latach 1899-1938. Szczególnie blisko związana była ze swoją kuzynką Ethel Leech, z którą dorastała w Kensington i która po ślubie na stałe zamieszkała w Malford Hall. Syn Ethel, William, tak wspominał po latach wizyty ciotki-pisarki: „Po prostu uwielbialiśmy gdy przyjeżdżała, bo zawsze przywoziła klatkę z myszą, chomikiem lub jeżozwierzem”.

Na rysunkach Beatrix Potter możemy zobaczyć sceny z Melford Hall, zarówno wnętrza domu, jak i reszty posiadłości. Dzięki temu słynna autorka i ilustratorka książek dla najmłodszych daje możliwość poznać się z prywatnej strony, a przy tym zupełnie odmiennej od jej twórczości dziecięcej. Pierwsze dwa rysunki odkryła podczas wykonywania prac konserwatorskich obecna zarządczyni Melford Hall, Josephine Waters. „Przesuwałam z kolegą regał i kiedy przeglądaliśmy niektóre książki, odkryliśmy schowane w środku rysunki. To był klasyczny styl Potter i od razu wiedzieliśmy, że były jej”.

odnaleziono-rysunki-potter-2

Kiedy rysunki zobaczył Richard Hyde Parker, dwunasty baronet i obecny mieszkaniec Mulford Hall, wyjawił, że wcześniej znaleziono jeszcze jeden szkic, ale nie przypuszczano, że jego autorką jest Potter. Z kolei na czwarty, ostatni jak dotąd rysunek, natrafiła kilka tygodni temu żona Richarda, Jean.

Rysunki zostały pokazane na specjalnej wystawie, która rozpoczęła się 13 lipca i potrwa do października. W Melford Hall znaleźć można więcej artefaktów związanych z Potter, w tym zabawka podarowana dzieciom, a także sygnatury i gryzmoły pisarki w niektórych książkach.

To kolejne w ostatnim czasie odkrycie związane z Beatrix Potter. W 2014 roku odnaleziono nieznaną dotąd powiastkę autorki sprzed stu lat, która we wrześniu trafi do sprzedaży z ilustracjami Quentina Blake’a. Z wydaniem zdecydowano się poczekać, aby uczcić przypadającą na ten rok 150. rocznicę urodzin pisarki.

odnaleziono-rysunki-potter-3

[aw]
fot. Beatrix Potter/National Trust
źródło: The Guardian

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy