W policyjnym czasopiśmie z 1925 roku odkryto nieznane opowiadanie Dashiella Hammetta. O istnieniu tekstu nie wiedzieli nawet biografowie

4 grudnia 2017


Nieznane współczesnym czytelnikom literackie skarby kryją się nie tylko w archiwach twórców, ale również w dawno opublikowanych już czasopismach. W taki właśnie sposób na światło dzienne wypłynęło opowiadanie klasyka kryminału Dashiella Hammetta. Ponowne odkrycie tekstu stało się możliwe dzięki miłośnikom pisarza i mediom społecznościowym.

Wszystko zaczęło się od Daniela Robinsona, byłego strażaka, a obecnie autora, który kupił na aukcji egzemplarz „True Police Stories”, wydawanego w latach 1924-1926 magazynu będącego organem nowojorskiej policji. Numer z listopada 1925 roku zawierał opowiadanie Dashiella Hammetta „The Glass That Laughed”, o którym nie wspominała żadna biografia pisarza. Robinson skontaktował się więc z Kevinem Burtonem Smithem, autorem, krytykiem i redaktorem naczelnym internetowego portalu poświęconego literaturze detektywistycznej. Jak się okazało, on również nie miał pojęcia o istnieniu tego utworu. Zamieścili więc post na Facebooku w grupie poświęconej twórczości Dashiella Hammetta, licząc, że zobaczy go Julie M. Rivett, wnuczka po pisarzu i opiekunka jego dorobku. I faktycznie tak się stało. Dzięki temu zaginione dzieło mogą wreszcie przeczytać współcześni czytelnicy.

„The Glass That Laughed” to krótkie, fantasmagoryczne opowiadanie o bratobójcy, Normanie Bacherze, którego prześladuje twarz jego ofiary, rodzonego brata Erica. Jak wyjaśnia biograf Richard Layman, w czasie, gdy tekst trafił po raz pierwszy do druku, Hammett miał 31 lat, ciężarną żonę i czteroletnią córkę, na dodatek chorował na gruźlicę. Jedyne źródło dochodu stanowiła niewielka renta inwalidzka oraz pieniądze za opowiadania publikowane w magazynie „Czarna maska”. Wydawca tego periodyku był jednak w opinii Hammetta skąpcem, dlatego pisarz starał się rozszerzyć działalność literacką, publikując opowiadania w innych czasopismach, a także pisząc recenzje, teksty krytyczne i wiersze. Z tej też przyczyny musiał trafić na łamy „True Police Stories”.

Czterdzieści lat badań, przeglądania zapisków dotyczących praw autorskich, korespondencji i archiwów pisarza, a także przeprowadzone wywiady z członkami rodziny, sekretarkami i współpracownikami pozwoliły namierzyć publikacje Hammetta w czternastu czasopismach. „Myśleliśmy, że znaleźliśmy je wszystkie” ? komentuje Layman. Jak się teraz przekonano, jeden z utworów wciąż czekał na odkrycie.

„The Glass That Laughed” w wersji anglojęzycznej można przeczytać na portalu Electric Literature. Publikacja tekstu zbiegła się w czasie z premierą „The Big Book of the Continental Op”, pierwszego obszernego zbioru opowiadań Dashiella Hammetta, w którym znalazł się inny mało znany rarytas ? fragment nieukończonego opowiadania „Three Dimes”.

[aw,am]
fot. Antonio Marín Segovia/Flickr
źródło: Tyler Morning Telegraph, Electric Literature

Tematy: ,

Kategoria: newsy