W Paryżu odsłonięto pomnik René Goscinnego. Przedstawia pisarza w towarzystwie jego najsłynniejszych bohaterów

24 stycznia 2020


W czwartek 23 stycznia w 16. dzielnicy Paryża odsłonięto pomnik René Goscinnego, pisarza i scenarzysty komiksowego, współtwórcy m.in. postaci Mikołajka, Asteriksa, Iznoguda i Lucky Luke’a. Rzeźba przedstawia autora w towarzystwie jego najpopularniejszych bohaterów.

Pomnik stanął na trawniku przed domem przy rue de Boulainvilliers 56, gdzie René Goscinny mieszkał przez ostatnie dziesięć lat swojego życia. To pierwszy tego typu obiekt w Paryżu, który poświęcony jest autorowi komiksów. W uroczystym odsłonięciu pomnika wzięła udział Anne Goscinny, córka pisarza i scenarzysty, która przypomniała zgromadzonym, że „jednym z symboli Francji na świecie” jest człowiek, który był „w połowie Żydem aszkenazyjskim”.

Burmistrz Paryża, Anne Hidalgo, która sama jest wielbicielką komiksów, powiedziała, że być może gdyby dziś René Goscinny zobaczył ten posąg z okna swojego mieszkania, to napisałby, że „oni są szaleni, ci Paryżanie”, po czym dodała: „Tak, jesteśmy szaleni, René, jesteśmy tu z tobą i dziękujemy za to, co nam przekazałeś”. Na wydarzeniu obecni byli również: Franck Riester ? minister kultury Francji, Sempé ? twórca ilustracji do książek i komiksów o Mikołajku, Jul ? nowy scenarzysta komiksów o Lucky Luke’u, a także inni artyści oraz tłum mieszkańców dzielnicy.

Na zdjęciu od lewej: burmistrz Anne Hidalgo, Anne Goscinny, Sempé i Jul.

Spiżowy pomnik o wysokości trzech metrów jest dziełem rzeźbiarza Sébastiena Langlo?sa i przedstawia naturalnej wielkości postać uśmiechniętego René Goscinnego, który stoi na podstawie przypominającej biblioteczkę. Towarzyszą mu czterej bohaterowie, których był współtwórcą. Na dłoni pisarza stoi Asteriks, na ramieniu siedzi Mikołajek, Iznogud wygląda z kieszeni marynarki, a Lucky Luke, najszybszy rewolwerowiec na Dzikim Zachodzie, stoi u jego nóg, gotowy sięgnąć po broń, gdyby w okolicy pojawiło się niebezpieczeństwo.

„To hołd dla autora komiksów, a nie dla jego dzieł, które w dużej mierze go przyćmiły” ? podkreślił Aymar du Chatenet z Instytutu René Goscinnego. „Nadszedł czas, aby pamiętać, że ten człowiek zrewolucjonizował komiks we Francji i wprowadził go do kategorii najważniejszych dzieł sztuki. Wybór Ministerstwa Kultury, aby rok 2020 we Francji uczynić rokiem komiksów, to kolejny krok w tym kierunku”.

René Goscinny zmarł 5 listopada 1977 roku w wieku 51 lat. Przyczyną śmierci był zawał serca, którego dostał podczas testu wysiłkowego u swojego kardiologa.

[am]
fot. (3,4) Instytut René Goscinnego

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy