W nowej książce Akunina Erast Fandorin będzie prowadził śledztwo w przedwojennej Polsce!

16 marca 2015

Boris_Akunin_Fandorin_Polska
Rosyjski autor popularnych kryminałów, Boris Akunin, zapowiedział, że w najnowszej, przedostatniej książce o przygodach Erasta Fandorina detektyw będzie prowadził śledztwo w przedwojennej Polsce.

Od kilkunastu lat pisarz oprowadza wielbicieli powieści detektywistycznych po świecie łotrów, zbrodni i układów. Autor przy pomocy Erasta Fandorina wielokrotnie przewlekł nas po Moskwie. Odwiedziliśmy z nim Londyn, Baku, mieszkaliśmy w Japonii, uczestniczyliśmy w wojnie rosyjsko-tureckiej, popłynęliśmy statkiem w rejs do Kalkuty, poznaliśmy angielską lady i rosyjskiego Kubę Rozpruwacza. Ale na tym nie koniec.

Na początku marca Boris Akunin udzielił wywiadu agencji informacyjnej TASS, w którym zdradził kilka informacji na temat najnowszej książki z Erastem Fandorinem, zapowiadanej w Rosji na wiosnę tego roku.

Akcja książki rozegra się przed wydarzeniami z czternastej części cyklu (chronologicznie ostatniej), która nosiła tytuł „Czarne miasto”. Fandorin to wciąż bohater, jakiego czytelnicy znają: bardzo zadbany, trochę sztywny i ? według XX-wiecznych standardów ? odrobinę staromodny, nadal jednak przystojny i wyjątkowo niebezpieczny. W skład książki wejdą trzy nowele, a elementem, który je połączy będzie żywioł wody. Erast Pietrowicz zmierzy się aż z trójką złoczyńców ? po jednym w każdej części.

Pierwsza opowieść, „Planeta Woda”, dała tytuł całemu zbiorowi. Akunin określił ją jako historię detektywistyczną technokratyczną, ponieważ rozpoczął się technokratyczny wiek. Kolejna nowela ? „Samotny żagiel” ? zalicza się do gatunku opowieści detektywistycznych nostalgicznych. Fandorin wyjeżdża do guberni zawołżskiej, znanej czytelnikom Akunina z cyklu kryminałów „Prowincjonalny kryminał czyli przygody siostry Pelagii”. Autor zdradził, że Erast Pietrowicz zmierzy się w niej ze swoją przeszłością. W ostatniej historii na polskiego czytelnika czeka niespodzianka. „Trzecią, najkrótszą nazwałem ?Dokąd mamy płynąć??. Wydarzenia rozegrają się w Polsce w ostatni dzień 1912 roku. Gatunek ? opowieść detektywistyczna idiotyczna. Gdy przeczytacie, dowiecie się dlaczego. Pozostało napisać mi jeszcze jedną książkę i cykl o Eraście Fandorinie zostanie skończony. Aż sam w to nie mogę uwierzyć” ? powiedział Boris Akunin.

Cykl kryminałów o Eraście Fandorinie to jedne z najpopularniejszych książek w Rosji, konkurujące na tamtejszym rynku z „Harrym Potterem” i „Władcą Pierścieni”. Każdy z tomów napisany jest w innym gatunku powieści detektywistycznej. Akunin znalazł ich tyle, że cykl ma się zamknąć w 16 częściach.

[wn]
źródło: TASS
fot. Pavel Samokhvalov

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy