banner ad

W miejscu urodzenia George’a Orwella stanie pomnik… Mahatmy Gandhiego

18 kwietnia 2013

miejsce urodzenia Orwella
Lokalni urzędnicy w miejscowości Motihari (Indie) zdecydowali, aby na ziemi przylegającej do domu, w którym przed 110 laty urodził się autor „Folwarku zwierzęcego”, postawić monument upamiętniający indyjskiego przywódcę narodowego Mahatmę Gandhiego.

Decyzja wywołała niemałe zdziwienie wśród miłośników i propagatorów twórczości pisarza. Biały kolonialny bungalow, w którym 25 czerwca 1903 roku urodził się Eric Arthur Blair (tak w rzeczywistości nazywał się Orwell), w czasie gdy jego ojciec pracował w Indyjskiej Służbie Cywilnej, od lat popadał w ruinę. W 1934 roku budynek został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi i od tej pory służył za noclegownię dla bezpańskich zwierząt.

W połowie poprzedniej dekady władze ogłosiły plany przerobienia terenu na muzeum, w którym miały znaleźć się książki, fotografie i inne pamiątki związane z Orwellem. Indyjska Heritage Foundation zamierzała przeznaczyć na ten cel 70 tysięcy dolarów. Przez kilka lat nic nie zostało jednak zrobione, aż do ostatniego weekendu, kiedy to Prakash Asthana, przewodniczący lokalnej rady miejskiej, ogłosił, że teren zostanie przebudowany na miejsce upamiętniające Mahatmę Gandhiego.

Decyzja władz zaskoczyła nie tylko miłośników twórczości pisarza. Razi Ahmad, sekretarz muzeum Gandhiego w Patnie, powiedział, że wykorzystywanie miejsca narodzin Orwella, aby upamiętnić Gandhiego, jest sprzeczna z ideałami słynnego indyjskiego wojownika o wolność.

Co ciekawe, sam Orwell napisał swego czasu esej na temat Gandhiego. Wyraził w nim podziw dla indyjskiego przywódcy, ale także skrytykował jego spartański tryb życia: „Bez wątpienia alkohol, tabaka i tym podobne to rzeczy, których święty musi unikać, ale świętość także jest czymś, czego ludzie muszą unikać”. Najwidoczniej słowa Orwella nie przekonują lokalnych indyjskich włodarzy. Kamień węgielny pod budowę pomnika Mahatmy Gandhiego został już położony.

Tagi: , , , ,

Kategoria: newsy