W Londynie staną książkowe ławki

23 listopada 2013

książka ławka - 1
Od lipca 2014 roku w stolicy Wielkiej Brytanii zainstalowane zostaną w różnych miejscach ławki przypominające gigantyczne otwarte książki. W ten sposób organizacja National Literacy Trust chce oddać hołd słynnym powieściom związanym z Londynem, przy okazji promując czytanie dla przyjemności.

Każda z ławek ma być przyozdobiona w motywy nawiązujące do fabuły klasycznej książki i ustawiona w miejscu bezpośrednio związanym z jej powstaniem. Planuje się na przykład, aby ławka poświęcona powieści „O czym szumią wierzby” stanęła obok Banku Anglii, gdzie Kenneth Grahame pracował jako sekretarz w czasie, gdy książka trafiła do księgarń. National Literacy Trust planuje postawić łącznie ok. 50-70 ławek nawiązujących m.in. do ?Piotrusia Pana?, ?Roku 1984? i ?Frankensteina?.

W program pod nazwą ?Książki o Mieście? zaangażowani zostali specjaliści zajmujący się tworzeniem rzeźb, którzy współpracowali m.in. przy projektach artystycznych realizowanych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Jak wyjaśnia National Literacy Trust, koszty wytworzenia ławek pokryją sponsorzy, którzy sami będą mogli wybierać tytuły książek związane z Londynem.

Na razie National Literacy Trust udostępniło jedynie zdjęcia prototypowych ławek nawiązujących do ?O czym szumią wierzby? i ?Roku 1984?. Jak tylko ławki trafią na ulicę Londynu, damy wam o tym znać i pokażemy ich więcej.

książka ławka - 2

fot. National Literacy Trust

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy