W Łodzi ruszyła budowa pierwszego w Polsce Centrum Komiksu

1 sierpnia 2017


Łódź komiksem stoi nie od dziś. Fanom historii obrazkowych kojarzy się przede wszystkim z Międzynarodowym Festiwalem Komiksów i Gier. Teraz władze postanowiły ugruntować związki miasta ze sztuką komiksową, inicjując budowę pierwszego w Polsce Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej powstanie w dawnych warsztatach najstarszej łódzkiej elektrowni określanych roboczo mianem „EC1 Południowy-Wschód”. Obiekt ten przechodzi właśnie gruntowny remont. Na inwestycję przeznaczono łącznie ponad 20 milionów złotych. Około 85% kwoty pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zapowiadane Centrum składać się będzie z trzech kondygnacji i ma pełnić funkcje zarówno rozrywkowe, jak i edukacyjne. Goście będą mogli zwiedzać specjalnie zaprojektowane, interaktywne ekspozycje. Na parterze i pierwszym piętrze znajdą się sale świata gier, gdzie w praktyce zostaną pokazane kolejne etapy powstawania gier, w tym tajniki tworzenia postaci czy wykorzystania technologii motion capture. Zwiedzający będą też mogli spędzić czas w sali retro z popularnymi grami i sprzętem z lat 80. XX wieku.

Drugie piętro zostanie w całości poświęcone komiksowi. Tu goście zapoznają się z tajnikami pisania scenariuszy komiksowych, wymyślania bohaterów czy komponowania kadrów i plansz. Na końcu każdy zwiedzający będzie mógł otrzymać swój własny komiks, który samodzielnie wykona podczas pobytu w Centrum. W budynku będą też funkcjonowały czytelnie, sale spotkań, wystawy stałe i czasowe a także kawiarnia i sklep. Specjalną atrakcją będzie sala wirtualnej rzeczywistości (VR), gdzie za pomocą najnowszych osiągnięć technologicznych każdy będzie mógł przenieść się do świata wirtualnego.

Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, podkreśla, że to wielki dzień w historii komiksowej Łodzi. „Jestem dumny, a przez wiele lat szukaliśmy sposobu na rozwój festiwalu komiksu w Łodzi i okazało się, że to miasto, w którym marzenia można spełniać i realizować. W tym mieście potrafimy rozmawiać, szukać partnerstwa i kierować Łódź ku lepszemu horyzontowi” ? powiedział. „Po zejściu z placu budowy pracowników konsorcjum Erekta czeka nas jeszcze etap wyposażania centrum. Wierzymy, że to będzie w pełni operacyjne jeszcze w 2019 roku. W tym roku minie dokładnie 100 lat od pojawienia się komiksu na Ziemiach Polskich. Będziemy też świętować 30-lecie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Chciałbym, żeby otwarcie Centrum było zwieńczeniem całorocznych prac przy tych dwóch wydarzeniach” ? dodał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

A my przypominamy, że 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier odbędzie się już w dniach od 15 do 17 września. Jednym z gości specjalnych imprezy ma być Jim Lee, ceniony amerykański rysownik, którego prace znaleźć można między innymi w seriach poświęconych postaciom Batmana, Iron Mana czy Supermana.

[mw,am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy