W Grecji odnaleziono prawdopodobnie najstarszy znany fragment „Odysei” Homera

11 lipca 2018


W pobliżu pozostałości świątyni Zeusa w starożytnym greckim mieście Olimpia na półwyspie Peloponez odnaleziono tabliczkę, która zawiera prawdopodobnie najstarszy znany fragment „Odysei” Homera.

Odkrycia dokonano podczas prac archeologicznych wokół dawnego sanktuarium poświęconego Zeusowi, które prowadzone są od trzech lat przez greckich i niemieckich badaczy. Tabliczkę poddano konserwacji i ustalono, że wygrawerowano na niej 13 spośród 12 110 wersów słynnego eposu „Odyseja” przypisywanego Homerowi. Fragment pochodzi z XIV księgi, w której opisana została rozmowa Odyseusza z Eumajosem.

Zgodnie z wstępnymi ustaleniami gliniana tabliczka najprawdopodobniej pochodzi sprzed III wieku naszej ery, czyli z czasów Cesarstwa Rzymskiego. „Jeśli ta data zostanie potwierdzona, tabliczka może być najstarszym zapisanym fragmentem dzieła Homera, jakie kiedykolwiek odkryto, i poza swoją unikalnością stanowi wspaniały eksponat archeologiczny, epigraficzny, literacki i historyczny” ? czytamy w oświadczeniu greckiego Ministerstwa Kultury.

„Odyseja” powstała przypuszczalnie w VIII wieku przed naszą erą. Jej autorstwo przypisuje się Homerowi. Niewiele wiadomo na temat tego legendarnego greckiego pieśniarza. O jego życiu nie zachowały się żadne wiarygodne wzmianki. Ponoć był niewidomy. Przez setki lat epos funkcjonował jedynie w tradycji ustnej.

[am]
fot. i źródło: Ministerstwo Kultury Grecji

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy