banner ad

W Dubaju działa księgarnia samoobsługowa oparta na zaufaniu publicznym. Pieniądze za książki zostawiasz w wyznaczonym miejscu

3 kwietnia 2018


W kompleksie Dubai Sports City w Dubaju (Emiraty Arabskie) działa całodobowa księgarnia, w której nie uświadczymy pracownika za ladą. W odróżnieniu od Chińczyków, którzy stawiają na zmechanizowanie transakcji, właściciele działają na zasadzie zaufania publicznego. Pieniądze należy zostawić w wyznaczonym do tego miejscu.

Księgarnia nazywa się Book Hero, a w swej ofercie ma tysiące tytułów z różnych gatunków, zarówno książki w języku angielskim i arabskim, jak i publikacje po francusku, hiszpańsku, rosyjsku i chińsku. Na książkach znajdują się zielone i żółte naklejki, na których widnieją ceny. Klienci muszą po prostu wrzucić należność do tzw. Trust Box, czyli pudełka zaufania, które umieszczono przy wyjściu.

„Nie zatrudniamy pracowników po prostu dlatego, że ufamy naszym klientom. Odwiedzam to miejsce raz dziennie, aby uzupełnić zapasy i zabrać pieniądze” ? mówi Montserrat Martin, który założył interes wraz z mieszkańcem Emiratów, Mohammadem Al Qubaisim. „Nikt nie ukradłby książki, a nawet gdyby ktoś tak zrobił, kosztowałoby mnie to tylko 300 dirhamów, co jest niczym w porównaniu z tym, co wydałbym na zatrudnienie personelu i opłacenie kosztów ogólnych, takich jak wizy i ubezpieczenie”.

Interes rozwija się dobrze. Właściciel twierdzi, że sprzedaje codzienne ponad 100 książek. Księgarnia posiada też wolnostojące regały w innych punktach oraz książkomobil, który udostępnia ofertę w różnych miejscach w dystrykcie Dubai Marina. Wprawdzie do jego obsługi i rozstawienia potrzebny jest personel, jednak klienci nadal dokonują transakcji sami, włącznie z zapłatą do pudełka zaufania.

Oczywiście zaufanie publiczne, na którym bazują właściciele księgarni, ma również swoje oparcie w miejscowym prawie. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wymierza się bardzo surowe kary. Za kradzież grozi nawet obcięcie ręki, a obcokrajowcy, którzy popełnili przestępstwo, są wydalani z kraju.

[am]
fot. BookHero
źródło: GulfNews

Tematy: , ,

Kategoria: newsy